Pogled na planet Zemlju iz Osnovne škole Vladimira Nazora – Krnica

Autor: Maša Radovčić, 23. 4. 2012.

Tijekom osmišljavanja, uređenja i okopavanja  školskoga vrta  učenici su slučajno pronalazili neobične predmete. Nalazi su ih zainteresirali  te  se organiziralo geološko istraživanje i arheološko  iskopavanje, uz  stručno vodstvo geologinje Ivane Ružić i arheologa Tihomira Percana.  Upoznali su se s dvjema    djelatnostima i znanostima koje na poseban način  doprinose otkrivanju procesa, promjena i zbivanja koja su milijunima godina oblikovali naš planet te  zaštiti onoga što  Zemlja krije ispod svoje površine. Materijal na koji se tijekom rada nailazilo bio je šljunak, glina i kalcit, u ovom kraju poznat kao solen koji se, usitnjen u prah,  koristi u izradi poznatih rakaljskih lonaca. Sve stijene su vapnenci, potvrdila je geologinja, a na jednoj je vidljiv fosil, otisak školjke.

Nalazište su posebno obilježili i skicirali, a pri iskopavanju su se koristili  malim arheološkim alatkama  (geološki čekić, špatulice, metlice, lopatice, sito, metar, kist, flomasteri, papiri, fotoaparat, kaciga),  načinima iskopavanja  i na što treba paziti da se nalazi ne oštete ili da se ne unište važni tragovi te da se točno zabilježe podaci o mjestu, datumu i nalazniku. Od  arheologa su doznali  podatke o svojim nalazima, a pronašli su i neke nove koji se čuvaju u prostorima škole i to su tzv. pokretni nalazi (novčići, ostaci keramike, stari čekić…),  a od nepokretnih nalaza otkrili su i iskopali   zanimljiv podzemni kameni kanal koji je povezan sa starom školskom  cisternom i kojim je višak vode izlazio iz cisterne.

Školski vrt i školsko arheološko nalazište nalaze se na istom prostoru te kao takvi postoje u jednom suglasju: iskopano kamenje je u potpunosti iskorišteno,  njime je  ograđen vrt, a dio suhozida služi za dječju igru. Na nove gredice oko nalazišta danas su učenici posadili cvijeće posvećeno Zemlji.

Danas je, na kraju terenskih aktivnosti,  predstavljena i Svemirska slikovnica, peta po redu u ciklusu učeničkih slikovnica,  zajedničko ostvarenje učenika Produženog boravka i školske knjižnice, a voditeljice projekta bile su učiteljica Marija Kaštelan i knjižničarka Anita Rohtek. U slikovnici posebno mjesto zauzima naš planet – Zemlja,  spoznaja da nije jedina u svemirskim prostranstvima, ali da je nama najvažnija i da je svaki dan, a  ne samo jednom u godini, trebamo čuvati. Stoga je važno da ekološko djelovanje bude utkano u svakodnevan školski rad i da ono bude  načinom života, što se u školi i provodi.

Budući da je Škola uključena u akciju skupljanja otpadnih baterija, predstavnici Eko-Ciaka su danas ispraznuli sandučić s baterijama u čijem skupljanju sudjeluju učenici i  zaposlenici u školi.

« Svibanj 2024 »