preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimira Nazora Krnica

 > Naslovnica
Vijesti

PREDAVANJE: NASILJE NA INTERNETU

Autor: Maša Radovčić, 2. 3. 2020.

Policijski službenik za nadzor i planiranje za prevenciju Policijske uprave istarske Robert Pavleković održao je 13. veljače 2020. učenicima 4. do 8. razreda predavanje o nasilju na Internetu i njegovoj prevenciji. U zanimljivom su predavanju, u koje su se aktivno uključivali, učenici sudjelovali podijeljeni u dvije skupine, 4. do 6., te 7. i 8. razred....

Policijski službenik je učenike informirao da su otvaranje lažnih profila, slanje poruka seksualnog i uvredljivog sadržaja kako bi se potaknula svađa i nasilje, te aktivno sudjelovanje u grupama mržnje, neki od oblika elektroničkog nasilja. Ukazao im je na štetna ponašanja i posljedice takvih ponašanja, jer djeca i mladi ponekad ne shvaćaju kada zabava postaje nasilje, a posljedice elektroničkog nasilja, iako nevidljive, postoje i teže su od posljedica fizičkog nasilja zbog njegovih osobina koje čine sigurnost vlastitog doma, anonimnost, mogućnost zlostavljanja žrtve od 0 do 24 sata, sedam dana u tjednu i brojnost publike.

Posebno se osvrnuo i naglasio zakonske posljedice takvih ponašanja. Učenicima je naglasio da djeca, osobe mlađe od 14 godina, nisu kazneno odgovorna, te se ne mogu kazneno ni prekršajno goniti, no ipak su načini postupanja propisani kroz mjere obiteljsko-pravne zaštite. To znači da će policija, kada utvrdi da je dijete počinilo kažnjivu radnju, o tome obavijestiti Centar za socijalnu skrb, koji će provesti postupak i eventualno izreći mjeru obiteljsko-pravne zaštite.

Učenike je educirao o osnovnim pravilima za zaštitu na društvenim mrežama, o zaštiti privatnosti, odnosno neobjavljivanju osobnih podataka poput adrese stanovanja, broja telefona, naziva škole i radnog mjesta roditelja. Djeca trebaju osvijestiti kako je stranac i dalje stranac ma koliko on bio simpatičan u

virtualnom svijetu. Pažljivim odabirom ljudi za komunikaciju na društvenim mrežama, te prihvaćanjem zahtjeva za prijateljstvom putem Facebooka dijete se samostalno štiti od elektroničkog nasilja. Dijete bi se trebalo zapitati bi li osoba, koju nikada prije nije vidjelo u svom životu, bila njegov prijatelj, bi li strancu pokazalo svoje fotografije ili ispričalo ponešto o sebi. Samo prijatelj u stvarnom životu može biti prijatelj i u virtualnom svijetu. Upozorio je učenike da će, prilikom objava fotografija, čega oni često nisu svjesni, podaci ipak ostati u nekom digitalnom zapisu u bespuću Interneta i nakon brisanja profila. Također, upućeni su da svoje lozinke za pristup Internetu i društvenim mrežama čuvaju za sebe i povjere ih svojim roditeljima. Lozinke ne smiju povjeravati drugima te tako omogućiti razne zlouporabe.

Ukoliko dođe do elektroničkog nasilja, bilo kao počinitelj ili žrtva, važno je pravilno reagirati.

Učenike je uputio da sadržaje na Internetu, za koje sumnjaju da su nezakoniti i odnose se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece, mogu prijaviti policiji preko aplikacije RED BUTTON, koja je namijenjena svima, roditeljima, učiteljima, građanima, a posebno je prilagođena djeci.

Predavanje je sadržaj školskih preventivnih aktivnosti.

Prije i poslije edukacije učenici su ispunjavali upitnik u svrhu vanjske evaluacije edukacije koju provodi MUP u suradnji s Fakultetom za odgoj i obrazovanje.

 

Stručna suradnica – psihologinja

Jasminka Brlas




Tražilica
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Korisni linkovi
Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Oglasna ploča
CMS za škole logo
Osnovna škola Vladimira Nazora Krnica / Krnica 87, HR-52208 Krnica / os-vnazora-krnica.skole.hr / ured@os-vnazora-krnica.skole.hr
preskoči na navigaciju