Koncert koledara

Autor: Maša Radovčić, 19. 12. 2011.

Četvrtak, 15. XII. 2011. održao se u crkvi svetoga Roka u Krnici  "Koncert koledara", zajednički projekt učenika razredne nastave Osnovne škole Vladimira Nazora - Krnica, srudenata učiteljskoga studija Odjela za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli te dvaju župnih zborova, "Sveti Roko" iz Krnice i "Sveti Antun" iz Pule.

Mješoviti zbor "Sveti Antun" iz Pule pjeva isključivo sakralnu glazbu za potrebe liturgije, ali je s radošću prihvatio da s djecom i studentima izvede napjeve u istarskoj ljestvici. Zbor je radom počeo 1953. godine s gospodinom Josipom Bajtom, a trenutno je njegova voditeljica prof. Marija Hauser.

Župni zbor "Sveti Roko" iz Knice djeluje dvadesetak godina, njeguje liturgijsko pjevanje i stare istarske crkvene napjeve, a napjeve božićnog i uskrsnog kruga snimili su za Radio Pulu, Radio Zagreb te DVD "Stare istarske pjesme kroz liturgijsku godinu".

Studenti četvrte godine učiteljskoga studija su u sklopu studentskih oglednih predavanja s učenicima razredne nastave škole u Krnici pripremili stare istarske napjeve iz božićnog kruga crkvene godine pisane u istarskoj ljestvici te su se na koncertu izvodili  napjevi prema zapisima  I. Matetića Ronjgova  (Koledica, Knjiga steče od Iruda, Sveti Mikula, Bog se rodi, Večernja molitva Mariji na Badnjak i Porodil se j´  Kralj nebeski.  Prema napjevu iz Ježenja izvela se  Zašla zvezda, a iz  Gologorice  brojalica Gospodari, gospodarice. Učenici prvoga razreda izveli su Oj, fijole, prema koledarima iz Krnice, zatim Tri kralja jahahu, Dajte nan "dobru ruku" i Mir i zdravlje dušicu spasiti prema zapisu I. Jardasa iz Kastavštine. Zapis iz Premanture Klinčići klončići izveli su učenici četvrtoga razreda, a one već spomenute, I. Matetića Ronjgova, učenici drugog i trećeg razreda, zajedno sa studentima  i zborovima.

Na orguljama je pratila studentica Klaudija Racan, zborovođa je bila Marija Hauser.

Studenti Ivan Čeh i Goran Braković te studentice  Vedrana Đulabić, Martina Kmet, Monika Matić, Dunja Vidošić i Tea Železnik u suradnji s učiteljicama iz Krnice Emom Škabić, Gordanom Antunović i Dolores Bulešić dali su svoj velik doprinos u održavanju ovoga orkestra.

Povod održanom koncertu je predaja blaga na sjećanje i korištenje naraštajima koji dolaze i ovo je druga godina njegova održavanja.  Prošle se godine koncert koledara održao u crkvi svete Marije i Magdalene u Mutvoranu.

Organizatori koncerta bili su Osnovna škola Vladimira Nazora - Krnica i Odjel za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Romana Percan

« Svibanj 2024 »