14. susret Nazorovih škola Istarske županije

Autor: Paolo Pelesk, 2. 6. 2019.

Danas se u Onovnoj školi Vladimira Nazora u Krnici održao tradicionalni susret učenika i učitelja pet Nazorovih škola iz Istre: Pazina, Rovinja, Potpićna, Vrsara i Krnice.

Učenici svih pet škola početak su Susreta posvetili Vladimiru Nazoru, rođenom upravo na današnji dan 1876.  u Postiri na otoku Braču. Nazor je službovao  u Splitu, Zadru, Kopru, Kastvu, Crikvenici i Pazinu, gdje je 1903. godine preuzeo stalno mjesto profesora Hrvatske gimnazije, one Stare pazinske gimnazije o kojoj piše i Mate Balota. No Nazor kao profesor i mladi Mirković kao učenik nisu se uspjeli sresti u pazinskoj gimnaziji, jer je Nazora čekala već nova služba u Kastvu. Za Nazorovu je smrt 1949.  Mijo Mirković - Mate Balota saznao boraveći u Raklju te je brzojav sućuti njegovoj sestri Vilmi Nazor Balota poslao iz pošte u Krnici.

Svojim je stvaralaštvom Nazor vezan za Istru, a za vrijeme svojega boravka u Pazinu posjećivao je u Opatiji  književnika Viktora Cara Emina i Rikarda Katalinića Jeretova te kasnije s njima uređuje list Mladi Istranin, odnosno Mladi Hrvat

Istarske teme i motive obrađuje u mnogim svojim djelima, a današnji  su „Nazorovci“  u Krnici govorili  stihove iz Nazorova  bogatog ciklusa lirskih pjesama, Zlatnu lađu, Galiotovu pesan, Vječnu skitnju, Metamorfoze i Galeba.

Nakon prvog dijela Susreta nastavilo se s druženjem pa se na školskim sportskim terenima i u dvorani održalo  natjecanje u nogometu i odbojci. Ostvareni su sljedeći rezultati:

Nogomet                                             Odbojka

1. Potpićan                                              1. Rovinj
  2. Vrsar                                                   2. Krnica
  3. Krnica                                                 3. Pazin

Na kraju Susreta svima su dodijeljena  priznanja, a onim najboljima pehari.

Susret u Krnici održan  je i u čast 70. obljetnice djelovanja krničke škole, koja je svojim radom počela   u godini smrti Vladimira Nazora  (1949.), a Nazorovo ime danas nosi tridesetak osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj.

R. P.