PRODUŽENI BORAVAK – ekološke aktivnosti

Autor: Paolo Pelesk, 4. 5. 2019.

Kroz školsku godinu 2018./2019. u produženom boravku provodimo niz aktivnosti s ciljem podizanja razine svijesti o važnosti prirode i potrebi njene zaštite i očuvanja te primjeni naučenog u zaštiti životne sredine.

Kroz redovito vođenje kalendara prirode, učenici opažaju promjene u prirodi s izmjenom godišnjih doba te tumače i shvaćaju kako one utječu na živi svijet.

Opća skupština UN je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse. U produženom smo boravku obilježili Svjetski dan voda. Kroz Power Point prezentaciju, učenici su naučili važnost vode za živi svijet, primjenu vode, najčešće onečišćivače vode, načine dobivanja pitke vode. Posebno je učenicima bila interesantna činjenica kako, iako je Zemlja „plavi planet“, pitke vode ima jako malo pa je zato važna potreba za očuvanjem i racionalnom upotrebom pitke vode. Na kraju prezentacije, učenici su mogli provjeriti svoje znanje kroz kratak kviz. Uslijedio je rad u paru. Svaki je par (tim) imao radne listiće s drugačijim zadatcima, a po isteku zadanog vremena uslijedila je prezentacija urađenih zadataka uz pojašnjenja. Nastale radne listiće objedinili smo u plakat.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta. Taj smo važan datum obilježili kroz niz aktivnosti. Proveli smo akciju čišćenja okoliša naše škole, pritom boraveći na čistom proljetnom zraku. Aktivnost je protekla produktivno te smo prikupili punu vreću raznog smeća, od čega najviše komadića stakla, papirnate ambalaže, plastičnih boca i opušaka. Učenici su bili posebno zadovoljni uloženim trudom i zaprepašteni količinom pronađenog smeća u prirodi.

Zatim samo izradili plakat za koji smo koristili sličice s popratnim tekstom o aktivnostima ljudi koje onečišćuju Zemlju  i onima koje su poželjne kako bismo okoliš održali čistim i zdravim za život. Kroz praktičan su rad učenici prepoznavali, a zatim i objašnjavali kako čovjek svojim djelovanjem može utjecati pozitivno ili negativno na čistoću okoliša. Svatko se mogao prisjetiti nekog oblika onečišćenja koje je zapazio u svome okruženju te osvijestili kako svatko od nas svakodnevnim malim postupcima može doprinijeti očuvanju okoliša. Učenici su aktivno sudjelovala u svim etapama aktivnosti, od dogovora do realizacije, te su i sami davali prijedloge.

Programom aktivnosti u produženom boravku prati nastavne sadržaje redovne nastave.

U produženom boravku nastavljamo s ekološkim aktivnostima.