EKSPERIMENTALNA PROVEDBA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA

Autor: Vedrana Keteleš, 22. 12. 2018.

Od ove je školske godine u našoj školi počela eksperimentalna  provedba Građanskog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti za učenike 5. i 6. razreda. Istarska županija prepoznala je inicijativu Grada Rijeke koji je prvi u Hrvatskoj uveo Građanski odgoj kao INA i odlučila slijediti njihov primjer. Među mnogim zainteresiranim osnovnim školama, kao jedna od deset, izabrana je i naša škola. Odgovorna zajednica prepoznaje važnost odgajanja i obrazovanja odgovornih građanki i građana u zaštiti ljudskih prava, slobode, promicanja tolerancije, uvažavanja dostojanstva svake osobe, poznavanja svojih prava i obveza, demokratskih procesa.  Obveza nam je mlade poticati i usmjeravati u njihovom odrastanju, razvijanju samopoštovanja kako bi postali informirani, odgovorni i aktivni građani u zajednici u kojoj žive i rade. Učenici su dobili Priručnik Učenik građanin u kojemu su na primjeren, jednostavan način obrađene raznolike i mnoge teme iz svakodnevnog života kroz koje učenici uče vrline odgovornih građana.

Voditeljice, učiteljica Talijanskog jezika Tatjana Petrić Lui i stručna suradnica – psihologinja Jasminka Brlas, prošle su višemjesečnu sustavnu edukaciju koju je provela GOOD inicijativa.

Građanski odgoj i obrazovanje ostvaruje se jedanput tjedno kao blok sat, a tijekom prvog polugodišta, kroz različite su aktivnosti i oblike rada, poticanjem razvijanja aktivnog stava, kritičnosti prema određenoj temi, poticanje na razmišljanje, povezivanje s konkretnim iskustvima, ostvarene su teme Moja i tvoja prava – naša su prava, Postoje li muški i ženski poslovi, Korupcija  - ne, hvala, Biti nasilnik nije cool.

« Svibanj 2024 »