ZDRAV ZA 5

Autor: Vedrana Keteleš, 13. 12. 2018.

Dana 12. prosinca 2018. policijski službenici Odjela za prevenciju PU istarske, Aleksandar Šerović i Tatjana Žderić, održali su za učenike 8. razreda interaktivno predavanje Prevencija ovisnosti i zlouporaba alkohola. Ovo je predavanje sadržaj nacionalnog preventivnog projekta Zdrav za 5 usmjerenog na prevenciju ovisnosti o alkoholu, drogama i kocki. U projekt su uključeni Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Osnovni ciljevi projekta su: aktivno mijenjanja stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti, podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja te usvajanje zdravih stilova života.Dana 12. prosinca 2018. policijski službenici Odjela za prevenciju PU istarske, Aleksandar Šerović i Tatjana Žderić, održali su za učenike 8. razreda interaktivno predavanje Prevencija ovisnosti i zlouporaba alkohola. Ovo je predavanje sadržaj nacionalnog preventivnog projekta Zdrav za 5 usmjerenog na prevenciju ovisnosti o alkoholu, drogama i kocki. U projekt su uključeni Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Osnovni ciljevi projekta su: aktivno mijenjanja stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti, podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja te usvajanje zdravih stilova života.

Predavači su upoznali učenike s posljedicama konzumiranja alkohola, upozorili ih na mogući negativan utjecaj i pritiske vršnjaka i istakli važnost razvijanja unutarnje snage i samopouzdanja a koji im mogu pomoći oduprijeti se nečemu za što znaju da nije dobro. Učenicima su osobito bile zanimljive „pijane naočale“  kroz koje su mogli doživjeti simulirano stanje alkoholiziranosti  i uvjeriti se o štetnosti alkohola koji umanjuje njihove sposobnosti.

I ovim je predavanjem, kao  jednom od nekoliko preventivnih aktivnosti iz ŠPP, u našoj školi obilježen  Mjesec borbe protiv ovisnosti.

Stručna suradnica – psihologinja

Jasminka Brlas