26. rujna 2011. Europski dan jezika

Autor: Maša Radovčić, 1. 10. 2011.

Budući da se u našoj školi uče tri strana jezika, njemački, engleski i talijanski, 26. rujna je i obilježen  Europski dan jezika.  Naglašena je važnost učenja stranih jezika, ali  i mogućnosti koje učenicima i ljudima općenito pruža poznavanje stranih jezika.

Učenici su na različite načine doprinijeli obilježavanju ovoga važnoga dana i svaki je razred imao svoj zadatak. Učenici petoga razreda istraživali su u kojim se zemljama govori njemačkim jezikom i koji su glavni gradovi tih zemalja. Zatim su razgovarali o stranim jezicima u našoj školi, koji im je jezik najlakši, koji najteži te koliko su zadovoljni znanjem određenoga jezika.
Učenici šestoga razreda radili su u dvije skupine. Prva je promišljala plakat sa svim europskim državama, njihovim glavnim gradovima i pripadajućim zastavama. Druga skupina je imala zadatak odgonetnuti kako se na deset stranih jezika kaže „dobar dan“ te je i ova skupina svoje rezultate prikazala u obliku zanimljivog plakata.
Učenici sedmoga razreda pripremili su upitnik o stranim jezicima  kojim su anketirali mještane Krnice. Rezultati su pokazali da se u Krnici od stranih jezika najčešće čuje talijanski, a zatim i njemački. Mlađi ispitanici naglasili su potrebu učenja i poznavanja engleskoga jezika. Većina  ispitanika podržala je mogućnost učenja triju stranih jezika već u osnovnoj školi i da je dobro što već u prvome razredu učenici počinju učiti strane jezike.
Učenici osmoga razreda istraživali su povijest Europske unije, o njezinim zemljama članicama i o nastanku himne Europe. Zaključili su da je važno učiti strane jezike, što smatraju ulaganjem u svoju budućnost.
Svi su se složili s dobro poznatom rečenicom da čovjek vrijedi onoliko koliko jezika govori.
Slične  su se aktivnosti provodile i na nastavi engleskoga i talijanskoga jezika. Kroz igru otkrivale su se sličnosti i razlike među jezicima i u vedrom ozračju, pjesmom „Bratec Martin“ na pet različitih jezika, završilo je ovogodišnje obilježavanje Europskog dana jezika.
Cijeli je projekt nazvan „Packe noch eine Sprache in deinen Koffer“ pa je to i naša poruka svima da „spakirate i vi još jedan jezik u svoj kovčeg“ jer, sa svakim jezikom što ga naučiš, oslobađaš po jedan, dotad u sebi, spontani duh.

Nataša Teković-Jalšovec i Sandra Dundara

« Svibanj 2024 »