Mjesec hrvatske knjige

Autor: Vedrana Keteleš, 19. 11. 2017.

Učenici od prvog do četvrtog razreda Osnovne škole Vladimira Nazora – Krnica obilježili su Mjesec hrvatske knjige. Učenici prvoga razreda crtežom su dovršili priču Pike Vončine Odlazak. Priča je to o neobičnom rodanu Anđelku koji nije htio odletjeti u toplije krajeve, već je želio ostati i dočekati snijeg. Zanimalo ga je kako se priroda mijenja kroz sva godišnja doba. Iako je bio žalostan što njegovi roditelji odlaze, znatiželja ga je zadržala u šumi. Nasreću, tješi ga njegov prijatelj jež.

Učenici su različito zamislili kraj ove priče. Tako je Mateo zamislio da Anđelko živi s ježom u kući i hrane se voćem. Stellin se rodan igrao se sa svojim prijateljima ježom, zecom i psom. Anđelko je dočekao snijeg koji je pao baš na Badnju večer, kako je odlučila TaraJakov je priredio rođendansku proslavu Anđelka i njegovih prijatelja u snježnoj šumi. Adriana je nacrtala rodana i ježa u predivnoj kući u stablu, dok su vani neumorno padale pahulje snijega. U Elinoj priči rodan i jež snijeg su radosno dočekali na livadi. Denis i Luka sagradili su čvrste kamene kuće za ježa i rodana. Paola je odlučila da si naš Anđelko pronađe djevojku te da s njom ima dijete, a Nicol je nacrtala šareni proljetni crtež na kojem je Anđelko dočekao svoje roditelje koji su opet doletjeli u tople krajeve.

Učenici drugoga razreda osmislili su svoju priču o hrabroj kraljevni. Pročitajte priču!

Hrabra kraljevna

Jednom davno živjela je dobra i mlada kraljevna Ana. Ana je voljela ptice i prirodu. Živjela je u velikom dvorcu blizu rijeke. Mostom  preko rijeke se dolazilo do dvorca. U tom kraljevstvu su živjeli: kralj, kraljica, baka kraljica, djed kralj, vojnik Ivano, ribar Erik i vitez koji je čuvao dvor. Kraljevna je imala mačku Tigricu. Mačka je često bježala iz dvorca pa je tako jednog dana zalutala u labirint.

Kraljevna je Tigricu otišla potražiti pa je i sama došla do labirinta. Hodala je duga tri sata i napokon je stigla do zelenog labirinta. Umjesto svoje mačke, tamo je pronašla psića u kućici i tajni putokaz. Srela je i pticu brbljavicu koja joj je izbrbljala sve dvorske tajne pa je tako saznala da je kraljević nestao. Ptica joj je rekla gdje je čarobno jezero. Dvorska luda ju je odvela do čarobnog jezera, gdje je kraljevna saznala da je vještica zaključala kraljevića u Vilinsku zemlju jer je htjela njegov čarobni mač. Ana je htjela izaći iz labirinta, ali nije znala kako. U pomoć joj je priskočio pas te svojim jakim njuhom pronašao izlaz.

Kraljevna i pas čamcem su se spustili niz rijeku i došli do Vilinske zemlje. Nisu mogli ući kroz vilinska vrata jer nisu imali ključ. Pred ulazom ih je dočekao Snovočuvar. Postavio im je pet zagonetki. Uvjerio se da je Ana dobra jer je na sva pitanja odgovorila točno. Dao im je ključ za ulazak u Vilinsku zemlju. U Vilinskoj zemlji je pronašla stablo želja. Zaželjela je da joj se princ vrati, a kako je imala dobro srce, vile su joj ostvarile tu želju.

Kraljevna i kraljević živjeli su sretno zauvijek.

Učenici trećeg razreda naučili su što je priručna zbirka te kako tražiti pojmove u enciklopedijama, a četvrtaši su izradili vesele označivače koje će pokloniti učenicima prvoga razreda.

« Svibanj 2024 »