SA(N)JAM KNJIGE 2015.

Autor: Maša Radovčić, 30. 12. 2015.

U petak 11. prosinca 2015. bili smo na terenskoj nastavi u Puli te smo posjetili Sa(n)jam knjige. Tema ovogodišnjega Sajma bila je Otok - Geto –Azil.

Svi smo dobili zadatke pa smo se podijelili po razredima.
Učenici petog i šestog razreda popisivali su izdavačke kuće i izdvojili: Lumen, Mozaik knjigu, Profil, Školsku knjigu, V.B.Z., Nakladu Ljevak, Lumen, Znanje, Algoritam, Slobodnu Dalmaciju, Sandorf, Adamić, Kršćansku sadašnjost, Nakladu Uliks, Art&Musica itd.
Morali smo se raspitati koje su najprodavanije knjige na ovogodišnjem sajmu. Najprodavanije su knjige: Sarajevo-plan grada Miljenka Jergovića, Družba Pere Kvržice Mate Lovraka i Dnevnik Pauline P. Sanje Polak.
Za hrvatski, njemački, engleski i talijanski jezik trebali smo popisati rječnike, njihove autore i cijene.
Učenici sedmoga i osmoga razreda tražili su knjige i autore koje imaju i kod kuće i svatko je nešto našao. Npr. Božidara Prosenjaka, Sanju Pilić, Sanju Polak…
Morali smo se raspitati koji su autori sudjelovali na Sajmu pa smo saznali da svakodnevno dolaze novi pisci, ali izdvojili smo Juricu Pavičića i Zdravka Zimu.
Zadatak nam je bio pronaći i naslove s popisa lektire za osnovnu školu pa smo među velikim brojem knjiga zapazili Malog princa, Divljeg konja, Junake Pavlove ulice, Vlak u snijegu.
Trebali smo pronaći i druge naslove za djecu kao što su Bijeli jelen V. Nazora, Heidi J. Spyri, Ljubav ili smrt I. Kušana, Kišobrani M. Kušeca, Sretni kraljević O. Wildea, Kraljević i prosjak M. Twaina itd.
Saznali smo o povijesti crkve u prvim stoljećima kršćanstva i da postoje mnogobrojni muški i ženski redovi u crkvi kao što su franjevci, isusovci, salezijanci, karmelićani, dominikanci, klarise.
Na Sajmu su se prodavale enciklopedije, razni romani, kriminalistički i povijesni, zbirke pjesama i priča, bajke, basne, slikovnice, recepti, kuharice, atlasi, stripovi, vicevi, mape.
(Filip, Ivona, Karlo, Noel i Anja)