JABUKA roditeljski sastanak

Autor: Maša Radovčić, 4. 11. 2015.

2. studenoga 2015. godine u prostorijama škole održan je roditeljski sastanak za roditelje učenika 3. do 6. razreda na kojemu je stručna suradnica – psihologinja Jasminka Brlas prezentirala program „Jabuka  - Kako pomoći djeci da odaberu zdrava ponašanja?“ koji će provesti s učenicima 3., 4., 5. i 6. razreda. Ovaj su program osmislili i razvijali psiholozi u okviru udruge „Veliki mali čovjek“ 2003. godine u Žminju te je od tada proveden u više istarskih osnovnih škola. U okviru programa napisan je i priručnik.

Program „Jabuka“ jednomjesečni je zdravstveno  preventivni program koji ima za cilj promociju zdravih i prevenciju nezdravih ponašanja s naglaskom na pušenje cigareta. Naglasak u radu s djecom je  na usmjeravanju i jačanju njihovih zaštitnih kapaciteta (samopoštovanje, asertivnost) i zdravih ponašanja. U program su uključeni i roditelji koji su često modeli svojoj djeci koje oni opažaju i oponašaju pa su roditelji u intervencijskom i prevencijskom smislu važni.

Program se sastoji od uvodnog roditeljskog sastanka (radionice za roditelje), tri radionice s djecom koje će se provesti na satovima razrednika i završne izložbe za djecu i roditelje.

Cilj roditeljskog sastanka bio je informirati roditelje o programu, dati im osnovne informacije o problematici pušenja i drugih štetnih ovisnosti i kroz vježbe i diskusiju potaknuti ih na aktivno uključivanje u prevenciju.

Nakon predstavljanja programa roditelji su se aktivno uključili u diskusiju u kojoj je istaknuta važnost uloge roditelja u odgoju i pomoći djeci u izboru zdravih ponašanja i izbjegavanju štetnih navika i ovisnosti a istaknute su i teškoće koje roditelji uočavaju i s kojima se suočavaju.

Roditeljskom sastanku prisustvovale su i razrednice Gordana Antunović, Dolores Bulešić i Nataša Teković – Jalšovec.

Program „Jabuka“ uvršten je u Školski preventivni program prevencije ovisnosti za ovu školsku godinu.

Stručna suradnica  - psihologinja

Jasminka Brlas