Kulturna i duhovna baština zavičaja

Autor: Maša Radovčić, 31. 3. 2014.

U petak, 28. ožujka, u našoj školi

održan je projekt Govor zavičaja

pod temom Nazivi uporabnih predmeta u istarskoj kući.

Ciljevi ovog projekta su osvijestiti kod učenika potrebu očuvanja zavičajnog govora, starih naziva koji odumiru s modernim načinom života i stanovanja, poznavanje i poštivanje različitih naziva, promicanje ljubavi prema zavičaju i upoznavanje tradicije i kulture, te razvijanje pozitivnog stava prema stanovnicima zavičaja.

Zadaci projekta bili su istražiti i zabilježiti stare nazive, razgovarati i provesti upitnik, istražiti, nacrtati, napisati naziv starih predmeta u istarskoj kući, saznati priče o životu nekada (bez moderne tehnologije), prezentirati prikupljene podatke.

Pritom su korištene metode istraživanja, proučavanja, prikupljanja materijala, pisanja, crtanja i razgovora.

Učenici nižih razreda izradili su mali slikovni rječnik, a učenici viših razreda pojmovnik i razlikovni rječnik. Organiziran je i kviz u obliku prezentacije.

Upitnik za bake, djedove, susjede...
1. Koji naziv koristite u svakodnevnom govoru za kuću u kojoj stanujete?
2. Koliko prostorija ima vaša kuća i koje nazive koristite za pojedine prostorije?
3. Koja je prostorija mjesto gdje se okuplja većina obitelji? Zašto baš u toj prostoriji?
4. U kojoj prostoriji se nekad u prošlosti okupljala obitelj i zašto baš u toj prostoriji?
5. Postoji li neki poseban naziv za ulaz u kuću? Ako da , koji?
6. Imate li u kuhinji ognjište? Ako nemate, koji kućanski aparat je preuzeo funkciju ognjišta? Navedite nazive kućanskih aparata koje koristite ili su se nekad koristili u kuhinji?
Ako da , kako se naziva prostorija u kojoj imate ognjište?
7. Postoji li u vašj kući blagavaonica ili se ona nalazi u sklopu kuhinje?
8. Postoji li u našem dijalektu riječ koja se koristila za hodnik?
9. Čemu služi hodnik u kući? Koja mu je bila funkcija? Koji se predmeti najčešće nalazili u hodniku?
10. Koliko soba za spavanje ima vaša kuća? Koji se naziv koristi za sobe za spavanje?
11. Gdje se nekad spremala i čuvala odjeća?
12. Je li postojala rasvjeta nekada u kući?
13. Što je zamjenjivalo električnu energiju/struju?
14. Je li nekada vaša kuće imala kupaonicu i wc? Ako da, je li ta prostorija bila u sklopu kuće ili udaljena od kuće?
15. Koji se nazivi u dijalektu koriste za kupaonicu i wc?
16. Postoji li u sklopu vaše kuće i konoba?
17. Potoji li u vašoj kući tavan i čemu služi ?
Prof.povijesti i dipl. etnolog Manuela Zupan

Slike možete pogledati u fotogaleriji slika.

« Svibanj 2024 »