Stancija Kumparićka i Mutvoran (Hrvatski olimpijski dan)

Autor: Maša Radovčić, 14. 9. 2010.

Učenici i učitelji Osnovne škole Vladimira Nazora iz Krnice obilježili su danas Hrvatski olimpijski dan pješačenjem od škole do Stancije Kumparićka gdje su ih domaćini (obitelj Winkler) vodili u razgledavanju obiteljskoga gospodarstva kao primjera iskonske povezanosti i suglasja između čovjeka i prirode.

Nakon toga nastavili su  put prema Cokunima i Mutvoranu. Iz gradske lože kroz gradska vrata ušli su u  Mutvoran te  posjetili crkvu Svete Marije i Magdalene (Mandalene), zaštitinice mjesta.

Ivana Kostešić, najmlađa stanovnica Mutvorana i jedina učenica u školi iz Mutvorana i teta Lovorka Komparić pokazale su svojim današnjim gostima raskošni svadbeni vijenac koji se čuva u ovoj crkvi i dio je tradicijskih svadbenih običaja ovoga mjesta. Učenici su još razgledali renesansni oltar s kipovima svetaca iz ostataka nekadašnjih okolnih crkvica, a  zamijetili su da se još uvijek izvode radovi na restauraciji ove jedinstvene i vrijedne crkve.

Predah od pješačenja i razgledavanja znamenitosti ovoga kaštela bio je ispod murve pred zgradom nekadašnje škole u Mutvoranu.

Današnji je dan imao za cilj sveobuhvatan pristup zavičaju, od zdravstvenih i sportskih, ekoloških, gospodarskih, povijesnih, arheoloških, etnoloških i likovnih tema koje su doprinos u razvoju svijesti i odgovornosti učenika o očuvanju prirodnoga i kulturnoga nasljeđa u svojemu okruženju.

Romana Percan

Stancija Kumparićka i Mutvoran (Hrvatski olimpijski dan)

Romana Percan