Mladi i rano pijenje alkohola

Autor: Maša Radovčić, 3. 12. 2012.

Dana 13.11. 2012. održana je u našoj školi radionica "Mladi i rano pijenje alkohola" za učenike sedmog i osmog razreda.Radionicu je održala voditeljica mladeži Gradskog društva Crvenog križa Pula,prof.Jasna Vekić.

Kako su krenuli s tom radionicom?

2005.g-na Motovunskoj ljetnoj školi okupljeni stručnjaci iz Istre pod vodstvom prof.Vuletića iz škole Narodnog zdravlja iz Zagreba,prepoznali su problem ranog pijenja kod mladih ljudi kao prioritet Istre.

Istraživanje prof.Bezinovića je pokazalo da 50% srednjoškolaca u Istri pije povremeno ili redovito (istr.na prvom razredu srednje škole),a GDCK -Pula se s radionicom spustilo u osme razrede osnovne škole,jer se razina spušta sve niže,pa to smatraju posebnim problemom.Svakog vikenda 1-3 maloljetnika završi na hospitalizaciji radi trovanja alkoholom.

Radionica je interaktivna i traži da svi učenici učestvuju u radu i izraze svoje mišljenje o problemu,da u grupnom radu pokušaju donijeti zaključke o tome što mogu sami,što mogu roditelji a što zajednica napraviti po tom pitanju.

Evaluacija pokazuje da su jako zadovoljni načinom rada,te 90 % njih želi da takvih radionica neformalnog tipa ima što više u školi.
Cilj radionice je edukacija i unapređenje razine informiranosti o štetnim posljedicama konzumacije alkohola posebno u mladih ljudi.
Radionicom pokušavamo mlade ljude potaknuti na razmišljanje o njihovom ponašanju,o načinu zabave,te pokušaju zajednički kroz neformalni razgovor doći do zaključaka da postoje i drugi bolji izbori u životu mladih ljudi.

« Svibanj 2024 »