IZVJEŠĆE O PREZENTACIJI PROF. JASNE VEKIĆ „POZNAJEM LI CRVENI KRIŽ?“

Autor: Maša Radovčić, 24. 10. 2012.

Prezentacija „Poznajem li Crveni križ?“  održana je u učionici 6.razreda naše škole u sklopu Godišnjeg plana i programa Crvenog križa naše škole,a  u suradnji sa Gradskim društvom Crvenog križa Pula.Prezentaciju provode u svim šestim razredima osnovnih škola koje pokriva to društvo (školski sat).
Prezentaciju je vodila voditeljica mladeži GDCK Pula,prof.Jasna Vekić.
Prezentaciji su prisustvovali učenici šestog razreda te prof.HelenaDabo razrednica šestoga razreda i učiteljica Gordana Antunović,voditeljica mladeži Crvenog križa naše škole.

CILJ PREZENTACIJE:
Upoznati:
-nastanak Crvenog križa
-povijest Hrvatskog Crvenog križa
-znak pokreta
-načela Crvenog križa
-rad Mladeži  Hrvatskog Crvenog križa

Učenici su upoznati sa nastankom pokreta.
Dana 24.lipnja 1859.vojske carske Austrije i francusko-sardinijskog saveza cijeli su se dan borile pokraj mjesta Solferino na sjeveru Italije.Gubici su bili teški na obje strane.Vojnih sanitetskih službi u to doba gotovo da i nije bilo,i mnogi su ranjenici umrli zbog nedostatka njege.
Užasnut agonijom vojnika,mladi Švicarac HenryDunant počeo je organizirati pomoć u crkvi u Castiglioneu,potpomognut suradnjom  mještana.
Vrativši se u Ženevu,još progonjen onim što je vidio,napisao je knjigu „Sjećanje na Solferino.“ Tako je nastao pokret.

Učenici su upoznati i sa temeljnim načelima Pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca:
HUMANOST
NEPRISTRANOST
NEUTRALNOST
DRAGOVOLJNOST
JEDINSTVO
UNIVERZALNOST

Uslijedilo je upoznavanje i sa  Aktivnostima mladeži Hrvatskog Crvenog križa,tj.što mlade osobe mogu raditi u Hrvatskom Crvenom križu:

ZAŠTITA I UNAPRJEĐENJE ZDRAVLJA:
-zdravstveno prosvjećivanje
-prevencija ovisnosti
-prevencija AIDS-a
-prva pomoć
-poticanje za dobrovoljno darivanje krvi
POMOĆ ZAJEDNICI:
-akcije solidarnosti
-sabirne akcije
-dobrosusjedska pomoć
-zaštita okoliša
ŠIRENJE ZNANJA O CRVENOM KRIŽU:
-širenje znanja o povijesti,idejama i načelima Crvenog križa
-širenje znanja o Ženevskim konvencijama,međunarodnom humanitarnom pravu
RAZVIJANJE PRIJATELJSTVA:
-dopisivanje
-posjećivanje,susreti

Učenici su sa velikim zanimanjem poslušali prezentaciju i aktivno se uključivali na postavljena pitanja od strane edukatorice.Prezentacija  je bila kvalitetno odrađena.
Uslijedio je dogovor o narednim aktivnostima u suradnji sa Crvenim križem Pula.

Krnica,17.listopada 2012.                                    Učiteljica:Gordana Antunović

« Svibanj 2024 »