Informatizacija

Autor: Vedrana Keteleš, 12. 10. 2018.

Vijeće roditelja Osnovne škole Vladimira Nazora Krnica pokrenulo je aktivnost nabave pametne ploče. U aktivnosti  osiguranja sredstava sudjelovali  su roditelji učenika  škole te tako pridonijeli podizanju uvjeta odgojno-obrazovnoga rada, kako u nastavi Informatike tako i u nastavi svih nastavnih predmeta. Od ove školske godine Informatika se u 5. i 6. razredu uči kao redovni dok se u ostalim razredima uči kao izborni predmet. Nastavu Informatike polaze svi učenici od trećeg do osmog razreda. Uz redovni  nastavni plan i program učenici su, vođeni učiteljicom Informatike Vedranom Keteleš, bili uključeni u niz informatičkih aktivnosti.

Jedna od tih aktivnosti je  projekt ProMikro koju su pokrenuli Hrvatska akademska i istraživačka mreža u suradnji s Institutom za razvoj i inovativnost mladih - IRIM uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja. Glavna je aktivnost ovog projekta uvođenje algoritamskog načina razmišljanja u različite nastavne predmete. Učenici 6. razreda  dobili  su na posudbu mikroračunala na razdoblje od godinu dana te će ih mogu koristiti za različite zanimljive projekte i aktivnosti. .

Škola se uključila u Sat kodiranja (Hour of Code) osmišljen kao niz radionica koje se mogu prilagoditi svim osnovnoškolskim i srednjoškolskim učenicima. U svijetu je u projekt uključeno više od 100 000 škola, od čega je prošle godine više od 180 bilo iz Hrvatske. Cilj je radionice bio uvesti učenike u svijet programiranja  te razviti interes za navedeno područje. Učenici su pristupili virtualnoj učionici na stranici code.org i uspješno rješavali problemske zadatke. Na kraju sata svi su dobili certifikate kao nagradu za trud.

Učenici 4. razreda uspješno su sudjelovali u tri  kola  natjecanja Croatian Makers lige te je  škola u vlasništvo dobila pet  robota.

Učenici trećeg,  četvrtog,  petog i šestog razreda  su u sklopu nastave Informatike sudjelovali u  eTwinning projektu, jednoj od aktivnosti programa Erasmus+, portala namijenjenog međunarodnoj suradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja,  od predškolskog obrazovanja do srednje škole. Sam portal služi za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola.

Učenici 6. razreda su na nastavi Informatike, kroz projekt OBRADA ZVUKA I VIDEOZAPISA, snimili film MISTERY te je u školi održana i  premijera filma.

I ove će se školske godine nastaviti s različitim informatičkim aktivnostima.

Romana Percan