Obilježavanje Svjetskog dana kazališta

Autor: Vedrana Keteleš, 19. 3. 2018.

U povodu Svjetskog dana kazališta viši će razredi Osnovne škole V. Nazora-Krnica danas posjetiti Istarsko narodno kazalište – Gradsko kazalište Pula te gledati predstavu Pola - pola. Predstava je koprodukcija triju kazališta: Kazališne družine Pinklec, Teatra EXIT i Teatra Poco Loco, a predstava govori o problemu razvoda iz perspektive djece

O predstavi:

Ove su tri različite produkcijske organizacije udružile snage na predstavi koja proces razvoda braka sagledava iz perspektive djece koja svjedoče raspadu svog obiteljskog doma. U priču ulazimo in medias res, u trenutku razvoda roditelja djevojčice Nike (u alternaciji je igraju Karolina Horvat i Dunja Fajdić). Njezin je otac iz njihovog doma iselio baš na njen 12. rođendan, a kroz predstavu pratimo što se sve s Nikom i njenom obitelji događa u narednih nekoliko godina, čime se želi ukazati na činjenicu da razvod nije kratkotrajni proces, već da ima dugoročni utjecaj na funkcioniranje obitelji i njenih članova.

Učenici će nižih razreda u povodu Svjetskog dana kazališta danas posjetiti Tetar Naranča te će gledati predstavu Heidi.

O Heidi:

Heidi je dječji književni klasik švicarske autorice Johane Heuser Spyri najpoznatiji po idiličnom prikazu gorskog i planinskog života. U današnje vrijeme sebičnosti, pohlepe i otuđivanja mladih ljudi putem društvenih mreža koje bi, u svojoj osnovi, trebale ljude spajati, a zapravo ih izoliraju pred ekranima laptopa, mobitela i srodnih elektronskih naprava, Heidi se izdvaja kao svojevrsno endemsko biće sa svojom zaraznom naivnom energijom i empatijom koju pokazuje prema drugima. “Misli li ona ikad na sebe?” s pravom se zapitala Klarina baka u romanu, začuđena rijetkom pojavom djeteta koje pažljivo promatra svijet oko sebe, detektira njegove nepravilnosti i mane te ih zatim nesebično ispravlja, popravlja i vraća vjeru u ljude. Baš kao što u prethodnoj kazališnoj uspješnici Teatra Naranča “Vlak u snijegu” ekipa predstave poručuje da se “sve može kad se male ruke slože” i kako “kap po kap rijeka biva”, predstava  poručuje malim gledateljima da se u njima krije skrivena moć da svijet učine boljim mjestom uz nešto truda i dobre volje.

Redatelj: Mario Kovač
Dramaturg: Antonio Gabelić