Natjecanje u čitanju naglas

Autor: Vedrana Keteleš, 31. 10. 2017.

U Mjesecu hrvatske knjige Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež i Narodna knjižnica i čitaonica „Vlado Gotovac“ Sisak organiziraju 5. Natjecanje u čitanju naglas za učenike od 3. do 8. razreda osnovne škole.

U Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula 27. je listopada organizirano gradsko natjecanje na kojem je sudjelovalo 12 učenika (sedam u mlađoj kategoriji i 5 u starijoj kategoriji), koje je pripremilo 11 mentora. U starijoj kategoriji čitao je i učenik naše škole, Filip Raponja. Filip je odabrao ulomak iz knjige Sretni kraljević, Oscara Wildea. Pokazao je spontanost i kreativnost u predstavljanju knjige te izražajnost u čitanju.

Članovi prosudbene komisije, koja je odlučila o najboljim natjecateljima, bili su: Aleksandar Bančić, dramski pedagog iz Dramskog studija Istarskog narodnog kazališta - Gradskog kazališta Pula, Sandra Išić, učitelj radni terapeut iz Dnevnog centra za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula, Nadija Crkvenac, knjižničarka Dječjeg odjela Gradske knjižnice i čitaonice Pula, i Ivor Muješić, prošlogodišnji pobjednik županijskog natjecanja u čitanju naglas u mlađoj kategoriji i dobitnik nagrade publike na nacionalnom natjecanju.

Prosudbena komisija ocjenjivala je kreativnost uvodnog dijela, jasnoću i razgovjetnost čitanja, izražajnost u nastupu, primjerenost teksta uzrastu i sveukupni dojam.

Najuspješnije u mlađoj kategoriji bile su Eleonora Lenić iz OŠ Vidikovac, Ana Kondić iz OŠ Stoja i Valentina Crvenković iz OŠ Šijana. U starijoj je kategoriji prvo mjesto osvojila Alina Subašić, učenica OŠ Veli Vrh, Maja Šebelić iz OŠ Stoja drugo, a Matej Uka iz OŠ Monte Zaro treće mjesto.

Čestitamo Filipu na hrabrosti i odličnom nastupu te ga potičemo da se i iduće godine prijavi na natjecanje.

Martina Valić