Prezentacija projekta Škole u srcu zavičaja – Osluhni zavičaj – zove te pramaliće

Autor: Maša Radovčić, 4. 5. 2017.

U Osnovnoj školi Vladimira Nazora Vrsar 28. travnja 2017. održan je Festival zavičajnosti na kojem su učenici istarskih osnovnih škola izložili cjelogodišnji rad na projektima vezanim uz njegovanje tradicije svoga kraja.

Na završnoj prezentaciji projekta „Škole u srcu zavičaja“ sudjelovala je i naša škola predstavljanjem tradicionalnog školskog projekta „Osluhni zavičaj – zove te pramaliće“. Predstavnici škole bili su učenici sedmoga razreda, Karlo Peruško i Erik Percan, učiteljica Likovne kulture, Elena Vitasović i knjižničarka Martina Valić. Kao što je spomenuo Noel Šuran, naglasak na odabiru teme za projekt zavičajne nastave jest da škole odaberu sadržaj blizak prostoru na kojem se nalaze. Vodeći se time, glavna tema ovogodišnjeg projekta Osluhni zavičaj, zove te pramaliće Osnovne škole Vladimira Nazora – Krnica bio je Mate Balota i njegovo književno djelo.

Učenici osmoga razreda istraživali su roman Tijesna zemlja te prikazali obiteljsko stablo glavnih likova. Osmislili su i plakat s osnovnim motivima i problematikom romana te na taj način ovo zahtjevno djelo približili i mlađim učenicima. U Balotino vrijeme vratili su se obraćajući mu se pismom kojim zahvaljuju autoru na književnim djelima koja je ostavio za sobom. Učenik Maximilian Peruško okušao se u ulozi novinara te poveo razgovor s cijenjenim književnikom, a Balotinu osobnost, poznavajući njegov život i djela, donijela je ravnateljica škole, Romana Percan, svojim domišljatim odgovorima. Učenici sedmoga i osmoga razreda  s učiteljicom Elenom Vitasović izradili su moderne interpretacije tradicijskih ženskih nošnji koristeći razne materijale poput vreća.

Učenici nižih razreda istraživali su stare zanate kao što su lončarstvo, kamenoklesarstvo, japleničarstvo. Rezultate su prikazali plakatima i umjetničkim radovima (lonci, kažuni, japlenice). U pripremi je i igrokaz o ljubavi i vjenčanju glavnih likova Tijesne zemlje, Martine i Marka, koji pripremaju učenici trećega razreda s učiteljicom Marijom Škabić i knjižničarkom Martinom Valić.

Na štandu naše škole u prvom je planu bio naziv projekta Osluhni zavičaj, zove te pramaliće. Izloženi su bili likovni radovi učenika svih razreda te plakati, pismo Baloti i intervju. Pažnju prolaznika najviše su plijenile izložene nošnje.

Učenik Karlo Peruško odlično je predstavio najbitnije odlike i ciljeve našega projekta, a toga je dana dao i izjavu za televiziju i radio. Erik Percan i Karlo Peruško zasvirali su Mantinjadu na roženicama.

Pohvaljujemo sve škole koje su sudjelovali na Festivalu zavičajnosti te im čestitamo na radu, trudu, idejama i postignutim ciljevima koji su pridonijeli ugodnoj i kreativnoj atmosferi.

Završna prezentacija projekta „Škole u srcu zavičaja“ održana je pod pokroviteljstvom Upravnog odjela za kulturu Istarske županije.

Naša će škola ovogodišnji projekt Osluhni zavičaj- zove te pramaliće predstaviti i u Krnici u povodu Dana škole. Projekt, izložba i program bit će predstavljeni 30. svibnja 2017. u 19 sati.

Martina Valić