Treće mjesto za kanture i kanturice iz Raklja u Ronjgima

Autor: Maša Radovčić, 13. 10. 2016.

U organizaciji Ustanove “Ivan Matetić Ronjgov” održano je 35. izdanje manifestacije “Mantinjada pul Ronj-gi”, na kojoj su i ove godine sudjelovali članovi KUD-a “Mate Balota” iz Raklja. Kao i prošle godine, kada su Karlo Peruško i Maximilian Peruško osvojili drugu nagradu u sviranju roženica, tako su i ove godine nagrađeni Rakljanci. Mark Jalšovec, Elen Percan, Una Buršić i Paola Krišto osvojili su treću nagradu u natjecanju skupine kantura i kanturica do 17 godina starosti.

Prvašići, članovi KUD-a “Mate Balota” te učenici prvog razreda OŠ Vladimira Nazora Krnica i Paola Krišto, koja pohađa vrtić Vrtuljak u Raklju, i koja je ujedno dobila priznanje kao najmlađa kanturica, u natjecanju mladih sopaca i kantura, zakantali su “Sve spod mi Raklja sela” te pridobili publiku i žiri već samom pojavom na pozornici. U toj skupini inače pjeva i Tea Percan, no zbog bolesti bila je spriječena sudjelovati na toj manifestaciji. Pod stručnim vodstvom dugogodišnjeg kantadura i voditelja kantaduri u KUD-u “Mate Balota” Cvitka Brgića najmlađi člano-vi KUD-a zakantali su kao pravi kantaduri. Još prošle godine u vrtiću u Raklju djeca su započela s pjevanjem, te su pokazala poseban afinitet prema narodnoj glazbi i plesu. Ponukani tim iskustvom u KUD-u “Mate Balota” osnovali su skupinu za najmlađu djecu koja trenutno broji 30-ak članova od vrtićkog do osnovnoškolskog uzrasta.