Balota i Nazor na Svjetskom danu pjesništva u Raklju

Autor: Paolo Pelesk, 3. 5. 2019.

Učenici i učitelji OŠ V. Nazora-Krnica u  petak  22. ožujka 2019. terenskom su i  izvanučioničkom nastavom obilježili nekoliko značajnih datuma:  Svjetski dan pjesništva i pozdrav proljeću, Dan nadarenih te Svjetski dan voda.

Budući da je UNESCO  21. ožujka  proglasio Svjetskim danom pjesništva s ciljem promoviranja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije, škola je zajedničkim pjesničkim hodočašćem učenika i učitelja dala doprinos u obilježavanju i promicanju pjesništva.

Za ovu su prigodu odabrane  staze  Balotina Dragog kamena koje vode do Starog Raklja i uvale Luka.  Panorame, vidici i vizure kojima ova mjesta obiluju  motivacija su i inspiracija za nastanak, ali i doživljaj i interpretaciju poezije.  Ispred crkve svete Agnije kazivali su se Balotini stihovi, a u podnožju, u Luki, učenici su, uz Balotine, govorili stihove njima poznatih pjesnika, Grigora Viteza i Vladimira Nazora (70. obljetnica smrti i 70. obljetnica škole,

1949. – 2019.) te su čitali svoje literarne radove.

Dan ranije učenice petog razreda Nina Vareško i Mila Cukon dobile su priznanja za svoje pjesme na literarnom natječaju „Poj riči materinske“ u Primoštenu pa je ovo bila prilika da učenice kazuju i svoje pjesme objavljene u Zborniku.

Cilj  ovih planiranih i ostvarenih aktivnosti bio je poticanje učenika  za slušanje i čitanje poezije i ukazivanje na vrijednosti pisane riječi, razvijanje svijesti o bogatstvu i izražajnim mogućnostima hrvatskoga jezika i govora (dijalekta) i važnosti poezije u prepoznavanju i osvješćivanju spoznaja o prirodnim ljepotama koje nas okružuju (more, kamen, mirisi, zvukovi, boje…), odnosno razvijanje sposobnosti doživljaja  lirskog teksta u drukčijem okruženju, prvenstveno u suglasju s prirodom.

Svjetski dan poezije podudara se  u Hrvatskoj i s rođendanom pjesnika Ivana Gorana Kovačića, a iz školskoga arhiva otkrivamo da su krnički osnovci, članovi literarne grupe, bili aktivni pa su više puta sudjelovali u Lukovdolu  na „Goranovu proljeću“, najvećoj pjesničkoj manifestaciji u Hrvatskoj, ali i na brojnim drugim pjesničkim natječajima i susretima. Izdvajamo   Čakavski sabor u Žminju, Novigradsko proljeće, Cigla, Odjeci, Modra lasta, Europa u školi, Poj riči materinske u Primoštenu, Tin i ja u Vrgorcu, Susreti na dragom kamenu u Raklju, Đinov memorijal u Raklju, ...). Školski ljetopis bilježi  i susrete s pjesnicima pa su školu posjetili Stjepan Jakševac, Drago Ivanišević, Zvonimir Balog,  Mladen Kušec, Marinko Kovačević, Daniel Načinović, Tomislav Milohanić, Drago Orlić i brojni drugi.

Prema podatcima koje posjeduje Nacionalni odbor za proslavu Dana poezije koji je od 1990. smješten na Floridi, Svjetski dan poezije slavio se još od 1505. godine. Uglavnom se obilježavao 15. listopada, na rođendan velikoga rimskog pjesnika Vergilija.

« Ožujak 2024 »