50. obljetnica završetka osnovne škole

Autor: Paolo Pelesk, 3. 5. 2019.

Na znak školskoga zvona za početak sata trideset nekadašnjih učenika dvaju osmih razreda Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Krnica okupilo se  na obilježavanju svoje pedesete obljetnice završetka osnovne škole.

Susretu su se odazvali Aldo Benčić, Marinko Brgić, Željko Brgić, Evelina Cvitić, Emil Jakša, Edi Lupetina, Marija Martinčić, Tonči Martinčić, Đorđina Peruško, Zdravko Pliško, Marija Ruba, Slavko Ruba, Silvano Šegota, Mario Buršić, Branka Cvek, Ljiljana Červeni, Milenko Jurkota, Lovorka Mirković, Marija Percan, Silvano Percan, Branko Peruško, Marija Peruško, Mario Peruško, Mirna Škabić, Klaudio Teković, Boris Učkar, Zlatica Uravić, Mirjana Valić  i  Željko Zenzerović.

Na početku sata prisutni su odali počast svojim preminulim školskim kolegama i učiteljima te odaslali pozdrave onima koji nisu mogli doći na susret. Učiteljice Marija Radolović Vlačić i Aliče Radolović Blažina obavile su prozivku, a u ime škole pozdravila ih je ravnateljica Romana Percan.

U  međusobnome druženju, sjećanja su na školske dane bila poticajna i živa.

U školu su svakodnevno dolazili i  iz udaljenijih područja koja je obuhvaćala krnička škola pa su, uz Krnicu i Rakalj,  bila to i  sela s barbanskoga kraja  (Rebići, Beloči, Kujići, Biletići, Hrelići, Belavići, Bratulići, Manjadvorci i Prodol). U Krnicu su dolazili radničkim autobusom, koji je tada  prevozio radnike na posao u raški rudnik.

Ovo je ujedno i posljednja generacija manjadvoračkih učenika koja je nastavu pohađala u Krnici jer nakon njih, od 1968.,  novi su se razredi počeli upisivati u Marčanu, koja je u to vrijeme imala manje djece, a Krnica je bila preopterećena brojem učenika.  Na taj se način taj broj  u objim školama ujednačio.

S proštinske su  strane u školu dolazili iz  naselja Pavičini, Šegotići, Veliki Vareški, Mali Vareški, Jovići, Peruški, Išići, Cokuni, Mutvoran te Kavran. Ovo je i prva generacija kavranske djece koja je nastavu  od petoga razreda počela polaziti u Krnici, a generacije prije u višim su razredima bile  smještene u Puli u đačkom domu pa su  pohađale nastavu u pulskim školama.

I sva su  djeca tada u Krnicu dolazila tek u  peti razred  jer  svako je područje imalo svoju školu za učenike nižih razreda pa su tada radile  škole u Raklju, Kujićima, Malim Vareškima i Kavranu. Sve su ove škole, osim one u Raklju, danas zatvorene i napuštene.

Listajući imenike, zaključit ćemo  da se velika  važnost pridavala moralnom i radnom odgoju, odnosu prema drugim učenicima iz razreda, nastavnicima i drugim radnicima škole te ljudima izvan škole i načinu izvršavanja dužnosti. Njegovao se radni odgoj, a akivnostima u „Poljoprivrednoj zadruzi Krnica“, ili kako bi to  stanovnici ovoga područja jednostavno rekli, u Zadrugi, osobito sudjelovanjem u berbi grožđa, priskrbila bi se novčana sredstva za završnu ekskurziju, na koju su ovi osmaši pred pedeset godina otputovali u Zagreb, Bled i Bohinj.

Oni najbolji u učenju i vladanju nagrađivali bi se trotjednim odlaskom u odmaralište u Škofjoj Loki. Te je školske godine ovu nagradu zaslužio učenik Tonči Martinčić, a zanimljivost je bila i ta da je s nagrađenim učenicima u Škofjoj Loki bio i kuhar iz Raklja Josip Bolković – Šipe.

Ova je generacija učenika, uz brojne druge, pošumljavala gole strane iznad mora,  sadeći čemprese i borove iznad Kalavojne, a i  prostrani su školski okoliš  oplemenili brojnim stablima ladonja, čije su se krošnje desetljećima razvijale, širile i rasle na trudu i marljivosti ondašnjih đaka i u nasljeđe svima  koji su u ovih sedamdeset godina postojanja škole, došli poslije njih, a najvećim dijelom za svoju djecu, unuke...

I na kraju, generacije učenika krničke škole njeguju i održavaju tradiciju svojih susreta pa je pred dva mjeseca svoj 60. završetak Narodne osmogodišnje škole obilježio osmi razred iz davne 1957./58. školske godine.

Pred odlazak iz škole svi su se slavljenici upisali u školski ljetopis, a nastavak njihova druženja i veselja uslijedio je, kako to i biva, na večeri u obližnjemu restoranu.

Romana Percan