2020-11-25 09:29:30

Obilježen Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

      Učenici i djelatnici naše škole tradicionalno su obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje (18. studenoga), odavši time počast svim stradalnicima koji su svoje živote položili iz ljubavi prema svojemu gradu i domovini. Tim su povodom učenici 3. i 4. razreda sa svojim učiteljicama Marijom Škabić i Gordanom Antunović u grataž (franc. grattage) tehnici izradili motive obnovljenoga vukovarskog vodotornja i uredili prigodne panoe u spomen gradu heroju.

          Učenici 8. razreda u suradnji s učiteljem povijesti Darianom Divšićem, učiteljicom hrvatskoga jezika Vedranom Štefančić i knjižničarkom Samantom Paronić u sklopu sjećanja na tužne obljetnice pogledali su prezentaciju i videozapis koji je protkan riječima iz antologijskoga eseja „Priča o gradu“ iz pera hrvatskoga novinara i ratnoga izvjestitelja Siniše Glavaševića, a koji svjedoči o razmjerima stradanja u Domovinskome ratu. Glas ovoga novinara koji je ubijen tijekom bitke za Vukovar bio je glas Vukovaraca i samoga grada koji se probijao kroz zvuk granata, postavši simbolom njegova stradanja. Učenici su potom pročitali i analizirali tekst Milana Pauna „Zajedno u ratu i u vječnosti“ koji govori o legendarnim junacima Vukovarske bitke – Blagi i Robertu Zadru – nakon čega su odigrali kviz, pokazavši razumijevanje pročitanoga.

          Učenici su 8. razreda također obilježili Međunarodni dan dječjih prava (20. studenoga). Analizirali su članke iz UN-ove Konvencije o pravima djeteta, uočavajući pritom koja su dječja prava prekršena tijekom agresije na Vukovar. Uslijedila je izrada plakata koji su ukrasili prigodnim crtežima kao simbolima što osvjetljuju vrednote mira, ljubavi, hrabrosti i slobode, a na posebnome papiru otisnuli su retke ranije spomenutoga Glavaševićeva eseja „Priča o gradu“ u kojemu se ocrtava ne samo razaranje grada i srdaca njegovih stanovnika nego i svojevrstan poziv sugrađanima na ulaganje snage u budućnost, uz istodobno njegovanje prošlosti i vlastitih korijena. Učenici su naposljetku izdvojili i ispisali opća dječja prava te ona koja su pogažena u napadima na Vukovar, osvrnuvši se na Glavaševićevu poruku upućenu roditeljima u kojoj se ističu temeljne ljudske vrijednosti koje niti jedan rat ne može uništiti i pokoriti: „Djeca su jedino dobro koje je čovječanstvu ostalo. (…) Djeca su budućnost, ona su nada u bolje sutra, vjera da će ono što slijedi zaštititi starost.“

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

 

Samanta Paronić, knjižničarka


Osnovna škola Vladimira Nazora Krnica