2020-11-16 18:27:00

Kreativne aktivnosti s 3. i 4. r. povodom smrti Mladena Kušeca i Mjeseca hrvatske knjige

     Povodom smrti omiljenoga hrvatskoga radijskog i televizijskog novinara, književnika, pripovjedača za djecu i mlade te dobitnika brojnih priznanja i nagrada, Mladena Kušeca (24. veljače 1938. – 2. studenoga 2020.), učenici 3. i 4. razreda sa svojim učiteljicama Marijom Škabić i Gordanom Antunović te knjižničarkom Samantom Paronić obilježili su 12. i 13. studenoga 2020. Mjesec hrvatske knjige... 

      Na samome početku ravnateljica škole Romana Percan naglasila je da je Kušec svojim pjesmama, pričama, radijskim i televizijskim dječjim emisijama obilježio djetinjstvo i život mnogih generacija učenika, pa tako i onih koji su polazili ovu školu. Istaknula je da su se ranijih godina mnogo češće održavali susreti s književnicima te je tako jedan od gostujućih književnika u našoj školi bio upravo Mladen Kušec koji ju je dvaput posjetio (šk. g. 1986./1987.). Također, u zagrebačkome Muzeju Mimara s našim je učenicima 15. lipnja 2004. snimio jednosatnu radioemisiju, o čemu svjedoči nezaboravna fotografija iz Ljetopisa škole kao trajna uspomena.

      Nakon upoznavanja učenika s najpoznatijim pjesničkim i proznim ostvarenjima Mladena Kušeca kao što su „Plavi kaputić“, „Dobar dan“, „Volim te“ i „Adrianin plavi svijet“, uslijedilo je slušanje isječka iz popularne radijske emisije „Tonkica Palonkica, frrr“, koja je svojom vedrinom i humorom oduševila naše male slušatelje. Učenici 3. razreda zabavili su se igrajući kvizove dopunjavanjem stihova te zajedničkim pjevanjem Kušecovih pjesmica. S učenicima 4. razreda provedena je kreativna radionica uz pomoć učiteljice i knjižničarke. Nakon slušanja i analize „Pjesme o bojama“, dobili su zadatak osmišljavanja Žute, Plave i Zelene priče te pronalaženja raznih motiva iz dječjih časopisa u tim bojama koje su potom izrezivali i svojim vrijednim malim rukama zajednički ukrašavali plakat koji krasi razredni pano. Učenici su time na najljepši način iskazali počast književniku koji je stvarao punim srcem i dušom, sačuvavši radostan djetinji duh. Neprestano je isticao kako je od djece naučio ono što je odrastajući izgubio pa je to prenosio ljudima oko sebe, smatrajući da je najvažnije „sačuvati sebe, vjeru u sebi i to da je život najveće čudo u kojem trebamo svaki dan uživati, osjećati, boriti se, biti.“

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

 

Samanta Paronić, knjižničarka


Osnovna škola Vladimira Nazora Krnica