2019-02-25 19:09:56

SIGURNO KORIŠTENJE INTERNETA

Dana 20. veljače 2019. u 17 sati održan je za roditelje svih učenika škole tematski roditeljski sastanak na kojemu je voditeljica Odjela prevencije PU Alica Rosić-Jakupović održala zanimljivo predavanje o sigurnom korištenju Interneta.  Predavanje je, kao jedna od aktivnosti Školskog preventivnog programa, osim roditeljima, bilo namijenjeno i članovima Učiteljskog vijeća u okviru plana i programa stručnog usavršavanja organiziranog u školi.

Policijska službenica svoje je predavanje počela rezultatima istraživanja Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba prema kojemu 99% mladih ima pristup Internetu, a čak 84% Internetu pristupa i preko mobitela. Čak 93% djece ima otvoren profil na društvenoj mreži Facebook, a njih 68% svoj je profil otvorilo prije propisane granice od 13 godina.

Ovi podatci govore o tome da odrastanje današnjih generacija obilježava stalna umreženost i uronjenost u virtualne svjetove. Mladi danas, osim za učenje, Internet koriste i za zabavu i istraživanje te svakodnevnu komunikaciju s poznatim, ali i njima nepoznatim osobama. Sloboda, koju pruža Internet i nepostojanje efikasnog načina kontrole, ostavlja mogućnost njegove zlouporabe. Djeca često nisu svjesna rizika komunikacije s nepoznatim osobama koje se nerijetko lažno predstavljaju, dajući netočne podatke o svojim godinama, izgledu, mjestu stanovanja i drugim osobnim podatcima. Za razliku od potencijalnih zlostavljača, djeca uglavnom objavljuju istinite podatke o svom identitetu i aktivnostima te tako sebe dovode u rizik i opasnost. Potencijalne žrtve počinitelji nalaze preko različitih Internet chatova, mobilnih mreža, profila na društvenim mrežama ili aplikacijama za izravnu razmjenu elektroničke pošte i on-line igrica.

Evidentna su i sve češća vršnjačka nasilja među djecom i mladima putem Interneta: vrijeđanje, izrugivanje, ponižavanje, izazivanje straha, prijetnji, slanje uvredljivih SMS i MMS poruka, snimanje neprimjerenih sadržaja mobitelom i objavljivanje takvih sadržaja na Internetu što su kaznena djela.

Roditelji i učitelji su poučeni o prednostima, nedostatcima Interneta i važnosti zaštite osobnih podataka. Upoznati su s opasnostima kojima su djeca izložena na Internetu, najčešćim oblicima neprimjerenog ponašanja djece na Internetu, mogućim opasnostima i zamkama društvenih mreža te o načinima zaštitite djece. Naglašeno je da je važno prilagoditi se današnjem svijetu i tehnologiji i pomoći djeci u učenju njezina korištenja. Roditelji trebaju nadzirati i sudjelovati u internetskim aktivnostima svoje djece, postavljajući im jasna pravila i granice.

Dječja ponašanja na Internetu nemoguće je u potpunosti kontrolirati. U skladu s time su i nalazi brojnih istraživanja koji pokazuju da je zapravo važnije vodstvo, odnosno usmjeravanje dječjih online ponašanja kroz razgovor i postavljanje pravila. Temelj roditeljstva u svim pitanjima, pa tako i dječjoj sigurnosti na Internetu, povjerljiv je i topao odnos roditelja i djeteta.

Roditelji su predavanjem upućeni na prijavljivanje svih oblika neprimjerenih sadržaja te savjetovani o načinu postupanja u slučaju sumnje da je njihovo dijete zlostavljano. Na web stranici Ministarstva unutarnjih poslova i svih policijskih uprava dostupna je aplikacija ''Red Button" koja omogućuje prijavljivanje zlostavljanja ili neprimjerenih sadržaja na Internetu. Aplikacija je namijenjena svima a posebno je prilagođena djeci.

 

                                                                                                Stručna suradnica – psihologinja

                                                                                                               Jasminka Brlas


Osnovna škola Vladimira Nazora Krnica