Posjet učenika 8. razreda Osnovne škole Vladimira Nazora – Krnica Vukovaru i ratne godine malih Vukovaraca u Krnici

Autor: Maša Radovčić, 17. 5. 2022.

Učenici 8. razreda iz Krnice sa svojom su razrednicom Natašom Teković-Jalšovec, posjetili 11. i 12. svibnja 2022. Vukovar pa se terenska nastava Povijesti održala u Memorijalnom centru Domovinskog rata. Učenici su obišli  izložbene prostore, Spomen dom hrvatskih branitelja, Kukuruzni put,  Trpinjsku cestu, Spomen dom Ovčaru, Memorijalno groblje i Vukovarsku bolnicu 1991., a razgledali su Gradski muzej Vukovara i Muzej vučedolske kulture. U dva dana terenske nastave povijesne su sadržaje o Domovinskom ratu učili  u autentičnom vukovarskom okruženju.

Podsjećamo da su za vrijeme Domovinskog rata krničku osnovnu školu polazili učenici iz ratom zahvaćenih područja, od Vukovara, Osijeka, Tenje, Borova Naselja, Vinkovaca, Slavonskog Broda, Siska i Banije, ali i do Bosne i Hercegovine.

Učenici su bili smješteni u Dugoj Uvali, a najveći broj malih Vukovaraca u naše je krajeve došao kolovoza 1991. U Dugoj Uvali pohađali su prva dva razreda, gdje su radile učiteljice s područja Banije, Jana Vukinovac i Kata Brnčić. U treći su  razred učenici putovali u Male Vareške, a učenike koje je rat zatekao u višim razredima,  školski je su autobus prevozio  u Krnicu.

I upravo ondašnje đake  izbjeglice i prognanike i roditelje naših  sadašnjih osmaša  vezuje sjećanje na zajedničko školovanje u Krnici.

U vremenu od 1991. do 2001., kada su školu završili posljednji vukovarski učenici, kroz Krnicu je prošlo ukupno 156 učenika izbjeglica i prognanika. Neki su od njih  i ranije napustili školu te se raselili diljem Europe.

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

R. P.

« Ožujak 2024 »