KONCERT KOLEDARA

Autor: Maša Radovčić, 16. 12. 2016.

MUTVORAN, 15. PROSINCA 2016.

CRKVA SVETE MARIJE MAGDALENE - KONCERT KOLEDARA

SUDIONICI: MALI I VELIKI ZBOR OŠ V. NAZORA – KRNICA

ZBOR CRKVE SVETOG ANTONA PULA I SOLISTI

PJEVAČI I SVIRAČI KUD-A MATE BALOTA  RAKALJ

UVOD: ROŽENIČARI  (na ulazu u crkvu), prije početka koncerta (Karlo, Erik)

BOR

Blagdani su svjetlost djetinjstva, a mi djeca s posebnom ih radošću iščekujemo i doživljavamo. U vrijeme blagdana slavimo i zajedništvo, a ljubav i toplina pružaju nam osjećaj sigurnosti i pripadnosti.

O blagdanima mi djeca i vi odrasli imamo prigodu zajedno pjevati iste pjesme, a kada su to napjevi vezani uz narodnu i vjersku tradiciju, bȉlježimo zajedničko blago prošlosti, duh vremena koji je prošao, ali koje  predajemo na sjećanje i korištenje onima koji dolaze.

Izvorne i vrijedne tvorevine postaju tako nedjeljiv dio sveukupne predajne kulture i upravo je povod našemu večerašnjem koncertu u drevnom Mutvoranu predaja blaga na sjećanje i korištenje naraštajima koji dolaze.

Glasom roženica i Mantinjadom, u izvedbi učenika sedmoga razreda Karla Peruška i Erika Percana, a ujedno i članova  KUD-a Mate Balota, najavili smo večerašnji koncert.

Prema zapisu Ivana Matetića Ronjgova  Koledicu su izveli učenici naše škole i članovi zbora crkve svetoga Antona iz Pule, a pridružio im se i Goran Braković.

Gospodare, gospodarice, zapis iz Gologorice pjevali su  učenici trećega razreda s učiteljicom Marijom Škabić.

Oj,fijole, prema sjećanju živućih koledara iz Krnice izveli su učenici četvroga razreda s učiteljicom Gordanom Antunović.

Prema zapisu Ivana Matetića Ronjgova i harmonizaciji Branka Okmace učenici drugoga razreda s učiteljicom Emom Škabić izveli su pjesmu Šćurak.

Homo spat', Boga zvat' izveli su učenici prvoga razreda s učiteljicom Dolores Bulešić.

Učenici prvoga i drugoga razreda te solistica Vilma Žmak  izveli su napjev iz Ježenja Zašla zvezda, a Klinčiće-klončiće, zapis iz Premanture, učenici trećega i četvrtoga razreda.

U nastavku čut ćemo mali zbor i izvedbe Smokvica se zeleni, Bog se rodi i Mali Frane.  , a zborom dirigira prof. Ljiljana Glad – Racan.

MALI ZBOR (Smokvica, Bog se rodi, Mali Frane)

BOR

Barbarinja Barbara, treti dan je Mikula, četrti je sveti Ambroz, peti dan je gospojna, a deseti?

Sveta Luce, žarko sunce!

U nastavku slijede solisti Svetoga Antona Vilma i Anita Žmak te Mateo Škabić napjevom Kate Katarina, a Mateo Škabić i Goran Braković otpjevat će napjev Vozila se barka do Svetoga Marka i   Svetog  Mikulu izvest će s velikim školskim zborom.

Veliki zbor naše škole pod vodstvom profesorice Sonje Milović izvest će napjev Zdravo, Marijo, Knjiga steče od Iruda, Porodil se je Kralj nebeski

(Zdravo, Marijo,  Knjiga steče od Iruda, Porodil se Kralj Nebeski)

BOR

Naš večerašnji koncert privodimo kraju. Zaokružit ćemo ovaj hod kroz godinu pjevačima KUD-a Mate Balota Nevijom Grgorinić, Cvitkom Brgićem, Ljiljanom Miloš i Klaudiom Knapićem. i napjevom Oj, fijole, zabilježenim u Raklju, a iz crkve izvest će nas svirači Maximilian i Karlo Peruško.

Zahvaljujemo svima vama koji ste večeras ovdje, a  zahvale upućujemo svim učenicima naše škole, učiteljicama Dolores, Emi, Mariji, Gordani, Ljiljani, Sonji i ravnateljici, zatim Goranu, pjevačima KUD-a Mate Balota Neviji, Ljiljani, Cvitku i Klaudiju,  sviračima KUD-a Karlu, Eriku i Maximilianu, zatim zahvale upućujemo našim večerašnjim gostima članovima zbora crkve svetoga Antona iz Pule, solistima Vilmi, Aniti i Mateu i skupini pjevača iz Krnice, a  posebne zahvale upućujemo njihovoj voditeljici profesorici Mariji Hauser te svima čestitamo blagdane koji su pred nama, s puno zdravlja, mira i radosti.

Ja sam Bor Winkler, učenik šestoga razreda. Pokretač i organizator večerašnjega koncerta je Osnovna škola Vladimira Nazora – Krnica, a pokrovitelj Istarska županija jer se u našoj školi provodi zavičajna nastava pa je i naš večerašnji  koncert doprinos kulturnoj i javnoj ulozi škole kao kulturnome središtu svojega okruženja u očuvanju  zavičajnih vrijednosti. Nama djeci zavičaj je mjera svijeta.

Na kraju,  svima čestitam Božić i Novu godinu te vas pozivamo na malo druženje.

PJEVAČI KUD-A MATE BALOTA,  Oj, fijole

ROŽENIČARI, Karlo i Maxi - odlazak