Roditeljski sastanak „Emocionalna pismenost: razvijanje socioemocionalnih vještina u školi”

Autor: Maša Radovčić, 26. 10. 2016.

19. listopada 2016. godine održan je roditeljski sastanak za roditelje učenika 4. i 5. razreda na kojemu je školska psihologinja Jasminka Brlas roditeljima prezentirala zašto je emocionalnoj inteligenciji i emocionalnom opismenjavanju mjesto u školi. Rekla je da posljednjih godina školski psiholozi, uz akademsko postignuće, naglašavaju važnost razvoja djetetovih socijalnih i emocionalnih vještina tijekom školovanja. Najnovija istraživanja pokazuju da se socijalne i emocionalne kompetencije mogu učiti kroz programe integrirane u školski kurikul.  Programi socijalnog i emocionalnog učenja (SEU) smanjuju problematična ponašanja i emocionalne teškoće u djece i mladih  te potiču njihov školski uspjeh.

U cilju poticanje SEU i promocije mentalnog zdravlja ove će se školske godine u školi započeti s programima socijalnog i emocionalnog opismenjavanja djece kroz programe „Razvijanje socijalnih i emocionalnih vještina kod djece“ za učenike 4. razreda i „Poticanje pozitivnog razvoja djece putem emocionalnog opismenjavanja“ za učenike 5. razreda. Ciljevi su programa poučavanje djece imenovanju osjećaja i emocionalnih stanja riječima, pravilno prepoznavanje, razumijevanje emocija kod sebe i drugih, sposobnost izražavanja i upravljanja emocijama, razumijevanje veze između misli, osjećaja i ponašanja, poučavanje emocijama i emocionalnim stanjima koja razvijaju svijest o sebi, međuljudske odnose, samokontrolu, suosjećanje, suradnju.

Oba su programa dio školskog preventivnog programa a provodit će ih školska psihologinja uz učiteljicu 4. razreda Gordanu Antunović i razrednicu 5. razreda Sonju Milović.

Jasminka Brlas