OSLUHNI ZAVIČAJ - ZOVE TE PRAMALIĆE (28. rujna 2016.)

Autor: Maša Radovčić, 28. 9. 2016.

Učenici i učitelji OŠ V. Nazora – Krnica obilježili  su zavičajnom nastavom  i tradicionalnim školskim projektom  Osluhni zavičaj – zove te pramaliće  118. obljetnicu rođenja Mije Mirkovića – Mate Balote (28. rujna 1898. – 28. rujna 2016., Mate Balota, čovjek rođen koncem stoljeća: seljak, ribar i mornar po sklonostima, pjesnik po doživljavanju i ekonomist po analizi, zapisao je Tone Peruško).

Učenici su posjetili   piščevu  rodnu kuću u kojoj su se susreli s pričom o Balotinu životu: od njegova teška, ali iskustvima prožeta djetinjstva u siromašnoj obitelji,  školovanja i životnog puta  te najvažnijih književnih djela, odnosno njegova nasljeđa,  kojega su  i sami učenici dio jer se u školi život i književno djelo Mate Balote njeguje tokom školske godine.

Ispred rodne kuće učenice Mila Cukon i Mia Buić kazivale su učenička literarna ostvarenja pisana na dijalektu, a Elen i Tea Percan, Una Buršić i Mark Jalšovec govorili su Balotinu Kozu te pjevali stari rakljanski narodni napjev na tanko i debelo Spod mi Raklja sela.

Književno se hodočašće nastavilo do starog groblja gdje su djeca Baloti u čast položila cvijeće i zapalila svijeću te su Lea Peruško, Ema Maurel i Leona Jalšovec govorile stihove iz Dragog kamena.

U isto je  vrijeme započelo  i obilježavanje 70. godišnjice  od prvoga izdanja Balotina romana iz istarskog narodnog  života Tijesna zemlja (Istarska nakladna zadruga, Rijeka, 1946., urednik Zvane Črnja), a koji se nalazi na popisu izborne lektire za učenike osmoga razreda. U ovoj će školskoj godini roman Tijesna zemlja biti  poticaj stvaranja i sadašnjoj  generaciji učenika osmoga razreda krničke škole. Izdvajamo savjet književnika Daniela Načinovića o čitanju Tijesne zemlje:

Kako, dakle, čitati Balotinu knjigu? Neposrednost je njena odlika. Valja je rasklopiti onako kao što se rastvara škrinja voljenih uspomena. (...) Balotu možemo čitati i na gospodarski, toponimski, turistički, ekološki, etnografski, gastronomski...ali nadasve osluškujući otkucaje ljudskog srca koje svoj ritam usklađuje s precima, njihovim mukama i radostima, projicirajući misli u uvijek nove aktualnosti, u gibanje osjećaja koji ne idu pravocrtno već se prostiru kao disanje svemira, kao čežnja za bar komadićem sreće.“

Romana Percan