SIGURNO KORISTIM ELEKTRONIČKE MEDIJE

Autor: Maša Radovčić, 24. 4. 2021.

Psihologinja Jasminka Brlas održala je s učenicima 4. razreda 8. ožujka 2021. radionicu Sigurno koristim elektroničke medije. Tehnološki napredak i razvoj medija doveo je do toga da smo svakodnevno okruženi s nekoliko ekrana preko kojih koristimo medijske sadržaje, informiramo se i komuniciramo. Televizija više nije jedini ili prevladavajući elektronički medij, već se masovno koriste i druge medijske platforme poput računala, tableta, pametnih telefona, igraćih konzola. Na ovoj su radionici učenici upoznati s najčešćim servisima internetske komunikacije. Korištenje interneta i društvenih mreža raste i sa sobom nosi mnoge prednosti (dostupnost informacija i znanja, olakšana i brža komunikacija sa sugovornicima koji su prostorno udaljeni, razvoj informatičkih znanja i vještina i dr.). No, djeca se mogu naći pred različitim izazovima ali i negativnim posljedicama donesenih odluka...

Na ovoj su radionici učenici analizirali različita iskustva djece ispričana u konkretnim primjerima, raspravljali o opasnostima u kojima su se našla, te promišljali kako su trebali postupiti da bi izbjegli štetne posljedice.

Ciljevi radionice su bili:

1. Osvijestiti prednosti i rizike korištenja društvenih mreža te pozitivne i potencijalno negativne posljedice vlastitog ponašanja na internetu

2. Razvijati kritičko mišljenje, prepoznati i razumjeti rizična ponašanja na internetu i e-nasilje

3. Primjenjivati pravila sigurnog ponašanja na internetu.

Jasminka Brlas, psihologinja