Učenici OŠ Vladimira Nazora – Krnica i učenici OŠ – SE Giuseppina Martinuzzi Pula – Pola u zajedničkom projektu učenja o Miji Mirkoviću – Mati Baloti,

Autor: Maša Radovčić, 18. 2. 2020.

putniku zmež grada i sela

U ponedjeljak, na dan obilježavanja smrti Mije Mirkovića – Mate Balote

(17. veljače 1963. – 17. veljače 2020.), Osnovna škola Vladimira Nazora iz Krnice ugostila je učenike petih razreda Osnovne škole – Scuola elementare Giuseppina Martinuzzi Pula – Pola.

Ispred škole u Raklju i nekadašnje palače Loredan učenike i učitelje iz Pule pozdravila je ravnateljica krničke škole te naglasila da je život i djelo Mije Mirkovića – Mate Balote stalni poticaj i motiv stvaranja generacijama učenika koji su polazili i polaze ovu školu, bilo da se to odnosi na pisanje vlastitih stihova, kazivanje Balotinih pjesama iz zbirke Dragi kamen, čitanje romana Tijesna zemlja ili stvaranje brojnih motiva u različitim likovnim tehnikama inspiriranih Balotinim književnim djelom.(...)

Školska knjižničarka i dr. sc. Povijesti Samanta Paronić učenicima je govorila o prošlosti Raklja, a nakon toga, ispred škole na placi, održao se i prigodni program. Učenici su se susreli s narodnim stvaralaštvom, plesom, glazbom, svirkom i dijalektom Raklja. Učenici nižih razreda, a ujedno i članovi KUD-a „Mate Balota“, izveli su balon, uz pratnju Luke Lupetine na mihu.

Polaganje cvijeća pratili su zvukovi roženica i Mantinjade u izvedbi Erika Percana i Luke Lupetine. Učenici iz Pule govorili su svoje stihove, Ana Burić i Greta Ljilja Kozu Ester, a Piero Brumnić Prvu feštu malega Mire. Učenici iz Krnice kazivali su Balotine stihove, Leona Jalšovec Kozu, a Rocco Vlačić Brime.

Učenici OŠ G. Martinuzzi posjetili su i Balotinu rodnu kuću, gdje su razgledali vrijednu etnografsku zbirku Raklja.

Ovo obilježavanje, posjet i druženje tek su prva u nizu aktivnosti koje će se nastaviti provoditi do kraja školske godine u sklopu Škole za život i Kurikuluma zavičajne nastave obiju škola koju financira Istarska županija kao dijela Institucionalizacije zavičajne nastave. Ovogodišnja centralna tema nosi naziv Putnik zmež grada i sela (..a ja nikad više u životu svon/ne ću imati ni lise, ni dvora, ni pravega dela/i samo ću biti putnik, ovako sam, zmež grada i tvojega sela. (Ognjište, 1933.) I upravo se školarci iz Pule i Krnice na ovaj način susreću s Balotom kao

pjesnikom na tom putu između grada i sela te s Mirkovićem kao znanstvenikom i analitičarom ili kako to kaže Tone Peruško „Mate Balota, čovjek rođen koncem stoljeća: seljak, ribar i mornar po sklonostima, pjesnik po doživljavanju i ekonomist po analizi.“

U razmjeni „znanje za znanje“ (prema „mira za miru“) učenici iz Krnice u prvom su zajedničkom susretu u Raklju učenicima iz Pule pokazali ono što već znaju i njeguju o svojem sumještaninu, Miji Mirkoviću – Mati Baloti.

Sljedeće zajedničke aktivnosti obiju škola obuhvatit će likovne radionice i izložbu na temu „Čovjek iznutra i izvana“ koja će se temeljiti na dihotomiji života Mije Mirkovića – Mate Balote te dihotomiji vanjskog i unutarnjeg svijeta svakog pojedinca. Spoznaja o Pjesniku i Znanstveniku u jednoj osobi zabilježena je i u jednom učeničkom radu koji, kao takav, i potvrđuje veličinu Mirkovića – Balote: Ekonomija me uvijek zanimala. Vidio sam ekonomiju i ekonomske znanosti posvuda oko sebe, a analizirao sam kako se to moj Rakalj mijenjao uslijed promjena koje su se počele događati. Zanimljivo vam je to kako je čovjek na selu počeo koristiti novac. A ono što je Rakalj učinio od mene, njegovi vidici i krajolici, more, kamen i ljudi i moj odlazak iz Raklja, probudili su pjesnika u meni.

Projekt je osmislio tim učitelja iz obiju škola, Vedrana Štefančić, Mia Levak, Elena Vitasović i Raoul Marini.

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji.

Romana Percan i Vedrana Štefančić