NEMA VIŠE SMRZAVANJA NA SATU TJELESNOG Krnica: Nakon dugo godina dobili novu sportsku dvoranu

Autor: Vedrana Keteleš, 6. 6. 2018.

Dječja graja i igra vratila se, nakon desetljeća zapuštenosti, u sportsku dvoranu Društvenog doma na placi u Krnici. Općina Marčana dvoranu je uredila, a danas i službeno otvorila te je predala na korištenje Osnovnoj školi Vladimira Nazora, da se nastava tjelesnog odgoja za hladnih dana više ne mora odrađivati u razredima ili u holu škole.

- Kad sam ja bila učenica, imali smo nastavu tjelesnog u ovoj dvorani. Nije bilo opreme, grijali smo se na drva, a sada će uvjeti rada biti puno bolji nego tada, rekla je ravnateljica Romana Percan uoči prigodnog programa koji su učenici pripremili za ovu svečanost. Dvorana, koja je dugo bila izvan upotrebe, nije velika, ali je funkcionalna i dobro opremljena te za ovu školu s 85 učenika u osam razreda sasvim dovoljna, a sigurno je i veliki doprinos obrazovnom programu. Općina je u uređenje i opremanje dvorane kroz nekoliko godina uložila oko 700 tisuća kuna.

Uredit ćemo prostor za udruge

- Trebalo je spasiti davno izgrađenu zgradu koja je propadala te legalizirati preinake iz prošlosti. Dvorana je namijenjen prvenstveno školi, nastava tjelesnog ovdje će se odvijati od rujna, a koristit će se i za rekreaciju. U drugom djelu zgrade kroz europski projekt "Kultura u centru", u kojem sudjelujemo s općinama Svetvinčenat, Barban i Ližnjan, uredit ćemo prostor za udruge u kulturi, manifestacije i civilni sektor, rekao je načelnik Općine Marčana Predrag Pliško. U prvoj fazi očekuje se ulaganje od oko 300 tisuća kuna, no cijeli će se projekt uređenja Društvenog doma mjeriti milijunskim iznosom.

Učenici su za otvorenje izveli nekoliko točki - nakon svirke na roženicama i istarskog kanta, otpjevali su i školsku himnu, koju je napisala učiteljica Ljiljana Glad Racan, a na gitari ih pratio nastavnik Goran Braković.

Čast da prva službeno uđe u dvoranu dobila je bivša nastavnica tjelesnog Romana Zupičić koja je već 11 godina u mirovini, a kroz 40-ak godina rada odgojila mnoge od prisutnih, čak i u staroj dvorani.

Igrali nogomet po snijegu i kiši

- Dvorana je tada bila u derutnom stanju, tu je bila pozornica za priredbe i balkon. Imali smo jedan kozlić, dvije strunjače… Ja bih se tu smrzavala dok sam čekala djeca da dođu na tjelesni. Sve je to neusporedivo s ovim danas. Zaista je lijepo i drago mi je da vidim svoje kolegice, to su sve moje bivše učenice. I oba načelnika (sadašnji Pliško i bivši Marijan Kostešić, op.n.) bili su moji učenici, kaže nam Zupičić. Dok je dvoranom odjekivala dječja vika pod košem, uz gol i na švedskim ljestvama, objasnila nam je i da su tada ipak bila drugačija vremena, a djeca više zainteresirana za fizičku aktivnost.

- Nije bilo kompjutera i sličnih zanimacija, pa su svi bili zainteresirani za sport. Sjećam se da bi već u 7 sati, kada bi došli autobusom, zaigrali nogomet, bez obzira da li je snijeg ili kiša, zaključuje Zupičić.

Krnička škola obiluje otvorenim prostorom za niz aktivnosti, ali dvorana će, kako je navela ravnateljica Percan, biti neprocjenjiva za odvijanje nastave u zimskim mjesecima. Njeno otvorenje nije se moglo dogoditi u bolje vrijeme - ovaj je tjedan, u kojem je obilježen i Međunarodni dan sporta, OŠ Vladimira Nazora proslavila Dan škole te u Vrsaru sudjelovala na 13. susretu Nazorovih škola u Istri.

(Napisao i snimio Zvjezdan STRAHINJA)