Učiteljske emocije i strategije emocionalne regulacije

Autor: Vedrana Keteleš, 5. 3. 2018.

Sudjelovanje učitelja i učiteljica naše škole u istraživanju Učiteljske emocije i strategije emocionalne regulacije: osobni i kontekstualni antecedenti i učinci na motivaciju, psihološku dobrobit i odnose s učenicima

Učitelji i učiteljice naše škole sudjelovali su prošle školske godine u longitudinalnom istraživanju u sklopu projekta Učiteljske emocije i strategije emocionalne regulacije: osobni i kontekstualni antecedenti i učinci na motivaciju, psihološku dobrobit i odnose s učenicima koje provodi Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru a financira ga Hrvatska Zaklada za znanost. Voditeljica projekta je doc. dr. sc. Irena Burić.

Emocije su neodvojiv dio učiteljskog posla. Učiteljska profesija smatra se jednom od najstresnijih i emocionalno najzahtjevnijih profesija. Učitelji i nastavnici svakodnevno, tijekom poučavanja i u interakciji s brojnom djecom i odraslima, doživljavaju širok raspon pozitivnih i negativnih emocija. I dok su posljednjih nekoliko godina učeničke emocije postale nezaobilazan predmet istraživanja, znanstvene spoznaje o uzrocima i posljedicama emocija učitelja, kao važnim sudionicima obrazovnog procesa, još uvijek su nedostatne. Postojeća istraživanja o emocijama učitelja upućuju na važnost njihove uloge u poučavanju i odnosu s učenicima te profesionalnom i osobnom razvoju.

Cilj je ovog istraživačkog projekta istražiti koje emocije učitelji doživljavaju u relaciji sa svojom profesionalnom ulogom, koji su izvori i komponente tih emocija, koje strategije koriste kako bi regulirali doživljene emocije, istražiti osobne i okolinske karakteristike i aspekte te njihove učinke na psihološku dobrobit, fizičko zdravlje, radnu motivaciju, zadovoljstvo poslom, profesionalni stres i odnose s učenicima.

Sudjelovanjem u ovome istraživanju učitelji i učiteljice naše škole pridonijeli su aktualnim znanstvenim spoznajama na ovome području, objavljenim u diplomskim i znanstvenim radovima, za što je škola dobila Zahvalnicu.

Više o projektu možete doznati na web stranici projekta http://www.unizd.hr/psihologija/projekti/hrzz-hr

koja se redovito ažurira i na kojoj ćete u budućnosti moći pratiti novoobjavljene radove. Također, upućujemo vas i na  web stranice Odsjeka za psihologiju Sveučilišta u Zadru.

Zahvalnica

Stručna suradnica – psihologinja