Mijo Mirković – Mate Balota

Autor: Maša Radovčić, 21. 2. 2017.

(17. veljače 1963. – 17. veljače 2017.)

U povodu 54. obljetnice smrti Mije Mirkovića – Mate Balote  učenici Osnovne škole Vladimira Nazora – Krnica, Područni odjel Rakalj, posjetili su grob našega književnika, profesora, akademika, ribara, težaka, putnika zmež grada i sela.., položili cvijeće, zapalili svijeću i održali prigodni program Piscu u čast. Tako je na rakljanskom groblju odzvanjao stari napjev Spod mi Raklja sela i Zaspa Pave, a učenici su kazivali i Balotinu Kozu u kojoj drugi nisu ni  slutiti  mogli  ča misli jedan mali čovik  ki cilu Bojžu noć proplače za kozon.

Nadgrobni natpis:

„Uvode leži pored majke Mare i oca Tone Mijo Mirković – Mate Balota, 28. IX. 1898. – 17. II. 1963., putnik zmež grada i svojega sela ki je vajk piva kako naši stari „rodila loza grozda dva“; težak, mornar, akademik, pjesnik, prvi Rakljanin ki je napisa 50 knjig, pokopan uz zvuke dragih roženica“.

Program učenja o životu Mije Mirkovića – Mate Balote dio je zavičajne nastave koja se u školi tradicionalno i kontinuirano provodi.

Poštovani i dragi Balota!

U sedamdesetoj obljetnici  od  tiskanja Vaše knjige Tijesna zemlja, sretne smo što se možemo Vama i obratiti.

Učenice smo osmoga razreda i nedavno smo pročitale  Vaš roman Tijesna zemlja,  odnosno lektirno djelo za mjesec listopad (2016./2017. godinu). Veseli nas i raduje  što pišete o našoj Istri i ljudima,njihovim životima  devetnaestoga  stoljeća, što pišete o njihovim teškoćama, problemima, bolestima, siromaštvu, ali isto tako o malim, unatoč svemu i velikim, radostima. Malo koji književnik  je to učinio.

Najviše nam se sviđa što ste pisali  o Raklju i ljudima iz Raklja.  Fabula romana vrlo je zanimljiva. Svojim glavnim likovima predstavili ste sudbinu ljudi našeg zavičaja. Najviše nam se sviđa lik Marka zbog velike  požrtvovnosti za obitelj.   Drag nam je i lik Martine zato što u njoj pronalazimo  život žene i majke nekad i danas.

Voljele bismo da Vaše djelo pročitaju učenici diljem Hrvatske kako bi upoznali Istru i Rakalj, njegove stanovnike te upoznali i razumjeli njihovu prošlost  i sadašnjost.

Ivona Teković i Nikolina Peruško

« Ožujak 2024 »