Djeca – prijatelji bijelog štapa

Autor: Maša Radovčić, 7. 6. 2016.

Djeca – prijatelji bijelog štapa

U našoj su školi 3. lipnja 2016.  održane skupine radionica u okviru projekta Djeca – prijatelji bijelog štapa Udruge Logos Media iz Pule. Cilj je radionica informiranje i senzibiliziranje učenika o potrebama slijepih i slabovidnih  osoba te je našim učenicima Daniela Štoković ispričala  svoju životnu priču o gubitku vida i predstavila im više pomagala kojima se slijepe osobe koriste i koje im omogućavaju snalaženje u svakodnevnim životnim situacijama.

U toploj i neposrednoj komunikaciji Danijela je naše učenike zainteresirala za Brailleovo pismo, pisaći stroj, štap, budilicu i sat  za slijepe te ih je upoznala i s preprekama na koje slijepe i slabovidne osobe u životu nailaze.

U vođenju i vraćanju učenika osobnim iskustvima učenjima, osvješćivala ih je u obuvanju tuđih cipela, u ovome slučaju uživljavanja u ulogu slijepog čovjeka,   čime su se obogaćivala i procjenjivala učenička početna iskustva  s jedne strane, a  s druge  se strane utjecalo na njihovu promjenu i senzibiliziranost prema osobama koje su različite i imaju posebne potrebe.

Radionice različitih tematika   doprinos su razvijanju učeničkih  pozitivnih stavova i vrijednosti, osjećaja prihvaćanja, uvažavanja, empatije i nenasilja, a sastavni su dio školskih preventivnih programa pa su s takvim ishodima održane i radionice Udruge Logos Media.

R. P.

« Ožujak 2024 »