Zdrav za pet

Autor: Maša Radovčić, 7. 6. 2016.

PREDAVANJE ZA UČENIKE 8. RAZREDA:  ZDRAV ZA 5

Dana 21. travnja 2016. godine policijska službenica PU Pula Tatjana Žderić i dr. Jasna Valić, epidemiologinja iz ZZJZ IŽ,  održale su za učenike 8. razreda  interaktivna predavanja o alkoholu i mladima te zlouporabi alkohola okviru programa „Zdrav za 5“. Ovaj se program provodi  u osnovnim i srednjim školama RH, a provode ga Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i  Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

Policijska je službenica u svom predavanju govorila o štetnosti i posljedicama uporabe alkohola kod mladih te kaznenopravnim aspektima zlouporabe alkohola. Istakla je najčešća kažnjiva ponašanja mladih u kojima alkohol ima važnu ulogu: nasilju, uništavanju imovine, imovinskim deliktima i prometnim nezgodama. Također, upoznala je učenike i sa zakonskim propisima vezanim uz konzumiranje alkohola od strane djece i maloljetnika.

Dr. Jasna Valić u svome je predavanju informirala o alkoholu i zdravlju mladih. Govorila je o razlikovanju mitova o alkoholu od činjenica, ukazala na neprivlačne posljedice alkohola i negativan utjecaj alkohola na raspoloženje (ne olakšava nego pojačava probleme). Naglasila je kako prekomjerna konzumacija alkohola ne dovodi do zabave i ukazala na dugoročne posljedice pijenja u ranoj mladosti. Poticala je učenike na osvješćivanje razloga za veću vjerojatnost upadanja u rizične situacije u pijanom stanju, prikazala negativne posljedice alkohola na društveno ponašanje, te ih upozorila na neučinkovitost alkohola kao sredstva rješavanja problema. Na primjerima učenici su vježbali i osvješćivali donošenje odluka u potencijalno rizičnim situacijama, te odredili pojam vršnjačkog pritiska i njegovu povezanost s pijenjem alkohola kod mladih. Također,  učili su osvijestiti znakove stresa i povezati ih s pijenjem alkohola (pijenje alkohola kao način nošenja sa stresom, tjeskobom, depresivnošću...) te su prikazane aktivnosti koje mogu pomoći u smanjenju stresa (tjelovježba, skretanje misli s problema, druženje s prijateljima, smijanje, raditi ono što vas veseli, pričati o problemu i osjećajima, pravilno se hraniti, dovoljno spavati.

Cilj je ovoga preventivnoga programa informiranje mladih o posljedicama konzumacije alkohola,  djelovanje na izgradnju stavova o konzumaciji alkohola, podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja te promicanja usvajanja zdravih životnih navika i stilova.

Stručna suradnica – psihologinja

Jasminka Brlas