Projekt "Djeca prijatelji bijelog štapa"

Autor: Maša Radovčić, 25. 5. 2016.

Osnovna ideja projekta je kroz radionice informirati, senzibilizirati i izgraditi stavove učenika za potrebe slijepih i slabovidnih osoba kao i za osobe s posebnim potrebama. Kao posljedica provedbe radionica povećati će se empatija, smanjiti vršnjačko nasilje prema osobama s posebnim potrebama.

Kao uvod i motivaciju u radionicama agentica za senzibiliziranje (slijepa osoba) učenika za potrebe slijepih će pričati o poteškoćama s kojima se susreću. To će raditi kroz primjere iz vlastitog iskustva. Zatim će predstaviti neka od pomagala kojima se slijepi koriste: štapovi za slijepe, satova i budilica, snimači i reproduktori, pisaći stroj za slijepe, obilježevači. školski pribor, elektronička pomagala (čitač ekrana, govorne jedinice, software za mobitele, elektronska povećala i druge), pomagala za kućanstvo (govorna kuhinjska vaga, govorni termometar, prepoznavač boja, dozinomjer za tekućinu i druge), pomagala za zdravlje (govorni toplomjer, govorni tlakomjer, govorna vaga i druge), rekviziti za sport i zabavu (zvučni „Čovječe ne ljuti se“, zvučne lopte, govorni brojač koraka, karte s oznakama Brailleovog pisma,…), pomagala za slabovidne (satovi, povećala, software i druge), knjige, mobiteli i ostalo.

Svako od djece će dobiti priliku koristiti neka od pomagala za slijepe.

Svaka radionica traje od najmanje jednog do dva školska sata.

Svako dijete će na kraju radionice dobiti „PRIZNANJE o polasku radionice 'Djeca – prijatelji bijelog štapa'“ napisanim uobičajenim slovima ali i Brailleovovim pismom - s jedne strane. S druge će strane biti otisnut popis svih financijskih podupiratelja projekta.

Razrednik će za svaku skupinu ispuniti izvješće o održanoj radionici, a predstavnik Škole će to ovjeriti.

Kroz projekt će se, 14.10.2016. godine organizirati stručni skup „Međunarodni dan bijelog štapa“ na Sveučilištu u Puli na kojem će uz učenike sudjelovati profesori i studenti, stručna javnost, predstavnici udruga slijepih kao i zainteresirana javnost.

U Županiji Istarskoj je (na dan 25.9.2015. prema podacima Ureda državne uprave u Istarskoj županiji, Službe za opću upravu i društvene djelatnosti, Odjela za prosvjetu, kulturu i sport) 11224 učenika dobi od 6-12 godina (od I. do VI. razreda osnovne škole) raspoređenih u 654 razredna odjeljenja. Cilj nam je da kroz radionice bude uključeno najmanje najmanje 80% (8980) učenika, 80% (523) razrednih odjela i najmanje 600 stručnih djelatnika škola, studenata razredne nastave i sveučilišnih profesora.

CILJ PROJEKTA

Postoje dva cilja projekta.

Prvi je cilj projekta usmjeren prema informiranju i senzibilizaciji školske djece (do 6. razreda osnovne škole) o potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i općenito osobama s posebnim potrebama.

Drugi je cilj zaposliti nezaposlenu osobu ciljane skupine (iz HZZ paketa mjera) i kroz integraciju potaknuli ju na tržište rada putem društveno korisnog rada, ublažiti socijalne posljedice dugotrajne nezaposlenosti te motivirati ih na traženje posla nakon završetka projekta.

Mjerljivi ciljevi:

C1: Zaposliti nezaposlenu osobu iz kategorije ciljane skupine

C2: Kroz radionice obuhvatiti najmanje 3000 učenika od I.do VI. razreda osnovnih školske dobi.

C3:  Kroz radionice obuhvatiti najmanje 150 razrednih odjela osnovnih škola.

C4: Održati jedan stručni skup povodom Međunarodnog dana bijelog štapa

C5: Kroz projekt obuhvatiti najmanje 150 stručnih djelatnika, studenata razredne nastave i sveučilišnih profesora.

AKTIVNOSTI

A1: Provođenje radionica s djecom u osnovnim školama u Istarskoj Županiji

A2: Snimiti 1 video – film - radionicu

A3: Održati jedan stručni skup povodom Međunarodnog dana bijelog štapa 14.10.2016.

A4: Aktivno izvještavati lokalne, županijske i državne medije kako bi medijski popratili projekt

PARTNERI U PROVEDBI PROJEKTA

Nema partnera ali ima suradnika:

- Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli

- većina od 45 osnovnih škola u Istarskoj županiji

- Hrvatski savez slijepih

- medijske organizacije (najmanje 5: Glas Istre, Radio Pula, Regional Express, 24 sata, Radio Pazin,…)

« Ožujak 2024 »